Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Oświadczenie wielkiego xięcia Henryka

Oświadczenie wielkiego xięcia Henryka

Royal Musings

Blog Royal Musings poinformował o decyzji Jego Królewskiej Wysokości wielkiego xięcia Henryka, która została ogłoszona podczas święta narodowego Luxemburga. 23 czerwca 2024 roku Najjaśniejszy Pan przekazał poddanym, że zamierza w październiku mianować syna, JKW wielkiego xięcia następcę tronu Wilhelma, swoim porucznikiem: Z całą moją miłością i zaufaniem życzę mu wszystkiego najlepszego. Decyzja panującego, zgodnie z tradycją wykształconą w ciągu kilku pokoleń, jest traktowana jako zapowiedź abdykacji. Jej data nie została jednak ogłoszona.

Premier Łukasz Frieden stwierdził w rozmowie z prasą, że jest to początek kolejnego rozdziału dla naszej monarchii, a treść oświadczenia Jego Królewskiej Wysokości była rozważana za zamkniętymi drzwiami. Przekazano ją do publicznej wiadomości w trakcie święta, gdyż Najjaśniejszy Pan jest symbolem narodu.

Zgodnie z prawem monarchii porucznik reprezentujący wielkiego xięcia musi być spokrewnionym z nim i mieszkającym w Luxemburgu członkiem dynastii. Jest zobowiązany do złożenia przysięgi na konstytucję, a jego funkcja może mieć charakter stały lub tymczasowy. Panujący określa zakres mandatu, w którego ramach decyzje podejmowane przez porucznika traktowane są na równi z decyzjami monarchy.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.