Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Aż trzydzieści tysięcy osób obejrzało wystawę „Ottomania”

Aż trzydzieści tysięcy osób obejrzało wystawę „Ottomania”

Muzeum Narodowe w Krakowie

Miło nam poinformować, że wystawę Ottomania. Osmański orient w sztuce renesansu w Muzeum Narodowym w Krakowie obejrzało blisko 30 000 zwiedzających.

Ekspozycję przygotowaną we współpracy z Palais des Beaux-Arts (BOZAR) w Brukseli można było oglądać w Krakowie od 26 czerwca do 27 września 2015 roku. Dzięki niej polska publiczność po raz pierwszy mogła zobaczyć niektóre z prac wybitnych twórców renesansowych, znajdujące się na co dzień w najważniejszych kolekcjach europejskich. Pokazaliśmy blisko 150 dzieł takich artystów, jak: Albrecht Dürer, Jan Memling, Tycjan Vecelli, Gentile Bellini, Jakub Tintoretto, Paweł Veronese, Wiktor Carpaccio, Jan von Aachen i inni. Eksponaty pochodziły m.in. z kolekcji Muzeum Historii Sztuki i Galerii Albertina w Wiedniu, Muzeum Brytyjskiego oraz Galerii Narodowej w Londynie, Galerii Uffizi we Florencji, Starej Pinakoteki w Monachium i Pałacu Królewskiego w Madrycie.

Ekspozycja była częścią dużego międzynarodowego projektu Ottomans & Europeans: Reflecting on five centuries of cultural relations. Brały w nim udział ważne europejskie i tureckie instytucje kultury. Kraków jako siedziba królów polskich i centrum życia kulturalnego dawnej Rzeczypospolitej pełnił ważną rolę w wymianie między Turcją a Europą. Rola ta została uwypuklona na wystawie i w katalogu prezentacją bezcennych poloniców, takich jak np. wspaniała zbroja Stefana Batorego ze zbiorów Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu czy też piękna kapa liturgiczna wykonana z tkaniny tureckiej, ufundowana przez przybyłego z Włoch nuncjusza papieskiego, Franciszka Simonettę.

Wystawie towarzyszył bogaty program zajęć edukacyjnych. Oprócz różnorodnych warsztatów tematycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych znalazł się w nim m.in. dzień z kinem tureckim i warsztaty pisania reportaży i dzienników z podróży z Maxem Cegielskim. W ostatni weekend Ottomanię można było zwiedzać do godz. 21.00.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.