Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Otwórz się na sztukę online

Otwórz się na sztukę online

Muzeum Narodowe w Krakowie

Mimo że od 12 marca wszystkie muzea są zamknięte, Muzeum Narodowe w Krakowie nieustannie dostępne jest online. Cyfrowa kolekcja zbiorów, wirtualne zwiedzanie, edukacyjne karty pracy oraz quizy i filmy w mediach społecznościowych to tylko niektóre z pomysłów na bycie w kontakcie ze sztuką bez wychodzenia z domu.

Jak mówi dyrektor prof. dr hab. Andrzej Szczerski: MNK posiada bardzo bogate zasoby internetowe, którymi od lat dzieli się ze swoją publicznością, a które dziś nabierają szczególnego znaczenia. Bez wychodzenia z domu mamy dostęp zarówno do wysokiej klasy reprodukcji dzieł sztuki, galerii muzealnych i wystaw, tekstów na ich temat, a także wielu filmów oraz materiałów archiwalnych związanych z działalnością Muzeum. Oferujemy także dostęp cyfrowy do naszych zbiorów bibliotecznych, kartograficznych, starych druków i rękopisów. W ten sposób możemy nadal poznawać nasze zbiory, doceniając wartość zasobów cyfrowych, które pozwalają zobaczyć dzieła sztuki i inne muzealia w nowy sposób. Nie obowiązują tu ograniczenia konserwatorskie w dostępie na przykład do cennych materiałów bibliotecznych, możemy też między innymi powiększać reprodukcje, aby precyzyjnie zobaczyć szczegóły na obrazach czy specyfikę malarskiej techniki. Informacje te nie tylko są niezwykle cenne, ale i przygotowują nas do właściwego spotkania z oryginalnym dziełem sztuki, warto więc je stale wykorzystywać.

Ponad 130 tysięcy dzieł dostępnych online

Muzeum online to przede wszystkim kolekcja zbiorów dostępna za darmo. Serwis stanowi podstawowe źródło internetowe, w którym zdigitalizowano ponad 130 tys. dzieł znajdujących się w oddziałach. W serwisie poza dziełami kluczowych artystów, takich jak Leonardo da Vinci, Rembrandt van Rijn, Jan Matejko czy Stanisław Wyspiański, są także inne cenne obiekty: grafiki, rysunki, fotografie, przedmioty rzemiosła artystycznego czy uzbrojenie. Za sprawą jednego kliknięcia na ekranie komputera, tabletu lub smartfona otwiera się przed nami bogata kolekcja, którą dowolnie możemy filtrować. Dzieła można nie tylko łatwo wyszukać przez tytuł, autora czy słowo kluczowe, ale także poprzez zaproponowane przez MNK galerie tematyczne, np. „Malarstwo Młodej Polski”, „Sztuka Dalekiego Wschodu” czy „Najcenniejsze”. Całość uzupełniają noty i eseje o muzealnych zbiorach przygotowywane przez pracowników.

Kolejnym miejscem w Internecie jest iMNK – wirtualne Muzeum Narodowe w Krakowie. Projekt został zrealizowany w 2010 roku i był jednym z pierwszych tego typu w Polsce. Prezentacja trzech galerii stałych oraz jednej archiwalnej wystawy, pt. Stanisław Wyspiański Teatr Ogromny, która stała się zalążkiem całego projektu. Zarejestrowane pod koniec 2007 roku panoramy wirtualne wydały się interesującym sposobem zapisu nie tylko samej przestrzeni wystawy, ale w pewnym zakresie również jej klimatu. Kolejne wystawy pozwalały gromadzić coraz większą dokumentację i zdobywać na tym polu cenne doświadczenie, które Muzeum rozwijało w kolejnych latach swojej działalności.

Niezwykle cenną bazą jest także Biblioteka Cyfrowa z kolekcji Biblioteki MNK i Biblioteki Książąt Czartoryskich. Ów zbiór to niezwykła gratka dla bibliofilów, którzy pragną zobaczyć oryginalne rękopisy, unikatowe wydania czy cenne źródła historyczne. Na portalu można oglądać m.in. kolekcje muzykaliów, kartografii, starych druków, czasopism czy rękopisów ze zbiorów Muzeum.

Ciekawe możliwości daje Mediateka będąca archiwum Muzeum. Eksplorując stronę, można dowiedzieć się więcej o przeszłości Muzeum i zobaczyć, jak się zmieniało.

Wirtualny spacer po oddziałach MNK

Tym, którym brakuje galerii MNK, należy przypomnieć, że dzięki współpracy z Google Arts & Culture Muzeum można zwiedzać bez wychodzenia z domu. Wirtualny spacer możliwy jest po pięciu oddziałach:

— Gmachu Głównym;

— Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego z Pawilonem Józefa Czapskiego;

— Pałacu Biskupa Erazma Ciołka;

— Muzeum Dom Jana Matejki;

— Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma.

Media społecznościowe

Poza tradycyjnymi źródłami internetowymi Muzeum jest także aktywne na kanałach społecznościowych:

Facebook: Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Przeszłość Przyszłości. Muzeum Książąt Czartoryskich – na profilach facebookowych publikowane są ciekawostki o zbiorach, artystach i ludziach związanych z Muzeum oraz o samym Muzeum (w cyklu #muzealneopowieści).

YouTube – na kanale dostępne są zapowiedzi wystaw, zapisy rozmów i materiały archiwalne.

Instagram – zbiory Muzeum przedstawione w nieco luźniejszej formie.

Twitter – od 16 marca ruszył cykl #wdomuzesztuka, gdzie publikowane są animacje o obiektach ze zbiorów Muzeum.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.