Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Pałac Tatoi na sprzedaż

Pałac Tatoi na sprzedaż

Eurohistory

Zadłużony rząd Grecji przedstawił listę budynków będących własnością państwa i przeznaczonych na sprzedaż, pośród których znalazł się pałac Tatoi. Był on siedzibą greckiej rodziny królewskiej, zanim w 1967 r. opuściła ona kraj. W 1974 r. uzurpatorzy proklamowali republikę, a nowy rząd zajął posiadłość, nie udzielając królowi żadnej rekompensaty. JKM król Konstantyn złożył pozew w Europejskim Trybunale Praw Człowieka, wyjaśniając, że z racji tego, iż jego przodkowie nabyli posiadłość zgodnie z prawem, a jej dziedziczenie odbywało się w ciągu pokoleń, stanowi ona jego własność prywatną. Mimo że Trybunał orzekł na korzyść króla, zasądzono rekompensatę w wysokości poniżej 1 procenta wartości pałacu.

Grecka rodzina królewska rezyduje obecnie w Londynie, lecz wg JKM królowej Anny Marii nie można nazwać go „domem”: Gdy myślę o „moim domu”, zawsze jest to Tatoi. To takie urocze miejsce. Nasza rezydencja w Londynie nigdy nie będzie postrzegana inaczej niż „dom z dala od domu”. Cała posesja pałacu obejmuje 40 budynków, stajnie, a także cmentarz, na którym od 1880 r. chowano członków greckiej rodziny królewskiej. Mieszkańcy Grecji są podzieleni co do pomysłu sprzedaży pałacu, co może utrudnić transakcję. Poza tym pałac uległ poważnemu zaniedbaniu, co także przełoży się na kwestię sprzedaży. Nie wiadomo, czy królewska para jest zainteresowana wykupieniem posiadłości.

opracowanie: Dawid Świonder

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.