Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Rozstrzygnięcie w sprawie pałacu Vrana

Rozstrzygnięcie w sprawie pałacu Vrana

Niech żyje Dom Bułgarii!

Bułgarski Najwyższy Sąd Kasacyjny wydał ostateczny werdykt w sprawie własności pałacu Vrana. Orzeczenie jest korzystne dla Jego Królewskiej Mości cara Bułgarii Symeona II i jego siostry, Jej Królewskiej Wysokości xiężnej Marii Luizy, xiężnej Koháry – poinformowała 21 grudnia 2022 roku amerykańska blogerka, pani Marlena Eilers Koenig.

Sofijski pałac Vrana do 1946 r. był rezydencją bułgarskiej rodziny królewskiej. Dziadek Najjaśniejszego Pana, car Ferdynand, kupił tę ziemię w 1898 r. W pierwszych dziesięcioleciach XX wieku wzniesiono na niej dwupiętrowy domek myśliwski, następnie zaś pałac – otoczone parkiem, w którym znajdują się ogrody i jezioro. Obecnie park jest otwarty dla publiczności.

Car Symeon II miał sześć lat, kiedy 28 sierpnia 1943 r. wstąpił na tron po śmierci ojca, cara Borysa III. Rok później wojska sowieckie wkroczyły do Bułgarii, a 9 września aresztowano trzech regentów, w tym stryja władcy, xięcia Cyryla. 1 lutego 1945 r. zarówno xiążę, jak i jego współpracownicy, Bogdan Fiłow i gen. Mikołaj Michow, zostali zamordowani przez komunistów.

16 września 1946 r., po przeprowadzonym pod kontrolą sowieckich okupantów referendum w sprawie ustroju Bułgarii, Jego Królewska Mość udał się na wygnanie, podczas którego towarzyszyły mu matka i siostra. Rodzina carska zamieszkała w Egipcie, następnie zaś w Madrycie. 21 stycznia 1962 r. car poślubił hiszpańską arystokratkę Małgorzatę Gómez-Acebo y Cejuela, z którą dochował się czterech synów i córki.

W 1996 r. monarcha powrócił do ojczyzny, gdzie przez cztery lata, od 2001 do 2005 r., sprawował również stanowisko premiera. Dziś osiemdziesięciopięcioletni władca i jego małżonka dzielą czas między Bułgarię i Półwysep Iberyjski, a pałac Vrana ponownie stał się monarszą rezydencją. Następcą bułgarskiego tronu jest JKW xiążę Borys, xiążę Tyrnowa, starszy z dwóch synów zmarłego w 2015 r. królewicza, xięcia Kardama.

Wspomnienia cara Symeona II zostały po raz pierwszy opublikowane w roku 2014, lecz dopiero w 2021 nakładem Stackpole Book ukazało się ich tłumaczenie na język angielski pt. A Unique Destiny.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.