Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Petycja hawajskich monarchistów

Petycja hawajskich monarchistów

Królestwo Hawajów

Walki rasowe na kontynencie amerykańskim odbiły się szerokim echem w Królestwie Hawajów, pod koniec XIX wieku podbitym przez Stany Zjednoczone. Jednym z symboli okupacji jest znajdujący się od 1911 roku w Honolulu pomnik prezydenta Wilhelma McKinleya, wzniesiony przed Honolulu High School – liceum przemianowanym na President William McKinley High School. W dłoni posągu umieszczono zwój zatytułowany Traktat o aneksji 1898. Hawajscy monarchiści przypominają o protestach przeciwko amerykańskiej uzurpacji, do których na archipelagu dochodziło od 1893 r., i domagają się usunięcia pomnika zakłamującego historię.

W ostatniej dekadzie XIX stulecia opór Hawajczyków przybrał charakter pokojowy, gdyż mieli okazję obserwować z bliska liczącą dziesiątki tysięcy żołnierzy armię amerykańską, która poprzez Hawaje podążała na Filipiny, aby stłumić tamtejszy ruch niepodległościowy. Byli świadomi, że zbrojny opór doprowadziłby do masakry poddanych królowej Lili‘uokalani.

Jeszcze za życia królowej reżim okupacyjny – reprezentowany przez Sanforda B. Dole’a, ówczesnego gubernatora „Terytorium Hawajów” – motywował swoje działania rzekomą nieudolnością tubylców, którzy mieli być wdzięczni najeźdźcom za uratowanie ich przed despotycznym rządem niższych rasowo monarchów. Równocześnie, od 1901 r. wetując wszelkie projekty ustaw przyjmowane przez hawajską większość w miejscowej Legislaturze, kształtował obraz mieszkańców „Terytorium” jako ludzi niekompetentnych i niezdolnych do decydowania o sprawach kraju. Do podręczników obowiązujących we wszystkich szkołach archipelagu zdrajcy wprowadzili amerykańską propagandę, która kreowała prezydenta na bohatera.

Obecnie monarchiści zbierają podpisy pod petycją, która ma doprowadzić do zdemontowania pomnika McKinleya i przywrócenia szkole pierwotnej nazwy.

opracowanie: Adrian Nikiel

Na podstawie listy mailingowej Hawaii-Nation.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.