Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Portugalia: petycja w sprawie restauracji monarchii

Portugalia: petycja w sprawie restauracji monarchii

Niech żyje król Edward III!

Od Redakcji: Wątpimy wprawdzie w możliwość obalenia republikańskiego reżimu w Portugalii za pomocą petycji, bo byłaby to nieznana w dziejach świata „papierowa kontrrewolucja”, ale informujemy o tej inicjatywie, przyglądając się życzliwie wszelkim działaniom, które mają na celu restaurację prawowitego ustroju. Doświadczenia innych krajów, które również znajdują się pod jarzmem demoliberalizmu, mogą być cenną nauką dla polskich monarchistów.

PETYCJA

O zniesienie Dnia Republiki i przywrócenie monarchii w Portugalii

Preambuła

My, monarchiści, uważamy, że celebrowanie Dnia Republiki kieruje do narodu portugalskiego błędne przesłanie, zgodnie z którym republika jest jedyną formą rządów możliwą w dzisiejszym świecie, podczas gdy istnieje alternatywa, pozwalająca władać krajem efektywnie — jest nią monarchia konstytucyjna.

Jeśli jesteś zagorzałym monarchistą oraz zwolennikiem przywrócenia monarchii, podpisz, proszę, niniejszą petycję.

Dziękuję, twoje wsparcie zostanie wielce docenione przez monarchistów w Portugalii i na całym świecie.

Petycja:

My, niżej podpisani, wzywamy rząd portugalski do zniesienia Dnia Republiki oraz do zmiany konstytucji, aby umożliwić ponowne wprowadzenie monarchii konstytucyjnej z Edwardem Piusem, xięciem Bragança, jako nowym królem Portugalii, królem Edwardem III.

JKM Edward III, de iure król Portugalii, na co dzień używający tytułu xięcia Bragança, urodził się 15 maja 1945 r. w ambasadzie portugalskiej w szwajcarskim Bernie. Jego rodzicami byli król Edward II i królowa Maria Franciszka de Orléans e Bragança. Ojcem chrzestnym królewicza został papież Pius XII. W 1950 r. salazarowskie władze uchyliły republikańskie „prawo”, które skazało rodzinę monarszą na wygnanie, pozwalając na jej powrót do Ojczyzny.

Xiążę Edward Pius uczył się w szkole wojskowej i ukończył studia z zakresu nauk agronomicznych. Jako porucznik sił powietrznych służył w Angoli od 1968 do 1971. W 1976 r. wstąpił na tron. Od tego czasu jest osobą szczególnie aktywną na arenie międzynarodowej: zorganizował kilka krajowych i międzynarodowych kampanii na rzecz Timoru Wschodniego (okupowanego przez Indonezję). W roku 2010, w uznaniu jego starań, rząd Timoru Wschodniego przyznał Najjaśniejszemu Panu obywatelstwo tego kraju. Wśród państw, które król regularnie odwiedza, są przede wszystkim dawne kolonie: Cesarstwo Brazylii, Angola, Mozambik, Republika Zielonego Przylądka, Gwinea Bissau, Goa, Makao etc. Edward III jest zwolennikiem ścisłego związku państw i narodów, które posługują się językiem portugalskim.

13 maja 1995 r. Najjaśniejszy Pan poślubił w Lizbonie pochodzącą z portugalskiej arystokracji Izabelę Agnieszkę de Castro Curvelo de Herédia. Na ślubie obecni byli przedstawiciele Domów panujących Europy, a także premier i prezydent Portugalii. Narodziny trojga dzieci królewskiej pary stały się narodowym świętem.

Brytyjscy legitymiści podkreślają, że Edward III jest bezpośrednim, zarówno po mieczu, jak i po kądzieli, potomkiem króla Anglii, Szkocji i Irlandii Karola I, jest również kuzynem i przyjacielem obecnego prawowitego władcy Trzech Królestw (oraz Bawarii) Franciszka II.

opracowanie: Dawid Świonder

Na podstawie korespondencji p. Steliosa Rigopoulosa na jakobickiej liście dyskusyjnej.

Interesujące strony:

http://www.casarealportuguesa.org/dynamicdata/default.asp

http://www.fcbraganca.pt/

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.