Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Amalia pierwszą xiężniczką Oranii

Amalia pierwszą xiężniczką Oranii

wort.lu

Po intronizacji JKM Wilhelma Alexandra dziewięcioletnia xiężniczka Katarzyna Amalia została nową następczynią tronu Królestwa Niderlandów. 30 kwietnia najstarsza córka króla została również pierwszą xiężniczką Oranii.

Tytuł, który wskazuje na dawne francuskie Xięstwo Oranii, ma wprawdzie już niemal 470 lat, jednakże dopiero od czasu wprowadzenia w 1983 roku konstytucyjnych zmian mogą go nosić następczynie tronu.

Z oficjalnych sesyj zdjęciowych rodziny królewskiej Holendrzy znają ją jako wesołą blond dziewczynkę. Amalia, jak jest nazywana, chodzi do państwowej szkoły podstawowej w Wassenaar, gdzie rodzina wciąż mieszka w dworku Villa Eikenhorst.

Amalia wie dokładnie, że teraz jej sprawy się nieco zmienią. Zapytała ojca, jak długo będzie chciał rządzić, opowiedział on sam niderlandzkiej telewizji, śmiejąc się: Wtedy może sobie ten dzień zaznaczyć krzyżykiem w kalendarzu.

Na razie mała xiężniczka powinna spędzać swój czas wolny jak dotychczas, czyli na grze w hokeja, balecie, hippice, judo i graniu na skrzypcach. Nadal bez przeszkód może bawić się z przyjaciółmi i siostrami — zapewniają w wywiadzie telewizyjnym rodzice, król Wilhelm Alexander i królowa Maxyma.

Jak poważnie o tym myślą, wyrazili to w ostatnich tygodniach. Dwór zaskarżył jedną z niderlandzkich gazet, która opublikowała bez upoważnienia zdjęcia Amalii z treningu hokeja.

opracowanie: Andrzej Krzyk

Od Redakcji: Przyszłość pokaże, czy na naszych oczach dorastać będzie nadzieja na Kontrrewolucję…

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.