Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Pierwszy element tunelu łączącego Danię z Niemcami

Pierwszy element tunelu łączącego Danię z Niemcami

apnews.com

Jego Królewska Mość król Danii Fryderyk X zainaugurował 17 czerwca 2024 roku pierwszy element osiemnastokilometrowego tunelu kolejowo-drogowego pod Morzem Bałtyckim, który połączy południową Danię z północnymi Niemcami i ma przyczynić się do zielonej transformacji sektora transportu.

Połączenie z wyspą Fehmarn, którego otwarcie zaplanowano na 2029 r., skróci czas podróży, zastępując przeprawy promowe z Rødby po stronie duńskiej do Puttgarden.

Najjaśniejszy Pan odsłonił tablicę przy wejściu do dwustusiedemnastometrowego odcinka tunelu, który jeszcze w tym roku zostanie umieszczony w wykopie na dnie morskim po stronie duńskiej. Prócz tego włożył monetę ze swoim wizerunkiem do kapsuły czasu przygotowanej przez budowniczych.

Sund & Bælt, firma budująca połączenie z Fehmarn, twierdzi, że będzie to najdłuższy na świecie podwodny tunel. Znajdzie się w nim także zelektryfikowana linia kolejowa. Oczekuje się, że samochody osobowe będą mogły przeprawić się pod Morzem Bałtyckim czterema pasami w dziesięć minut, a pociągi – w siedem.

Tunel ma składać z osiemdziesięciu dziewięciu elementów betonowych, budowanych w Rødbyhavn na wyspie Lolland. W maju został odlany pierwszy z nich. Nowe połączenie będzie kosztować 55,1 miliarda koron. Rząd duński ma podjąć decyzję w sprawie wysokości opłaty za przejazd tunelem.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.