Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Plan pogrzebu królowej Anny Rumuńskiej

Plan pogrzebu królowej Anny Rumuńskiej

Requiescat in pace

9 sierpnia 2016 roku o godzinie 15.15 trumna z ciałem Jej Królewskiej Mości królowej Anny znajdzie się na lotnisku Otopeni, skąd w obecności Jej Królewskiej Wysokości xiężniczki Małgorzaty oraz innych członków rodziny królewskiej, przedstawicieli państwa rumuńskiego oraz członków dworu Jego Królewskiej Mości zostanie przewieziona karawanem do pałacu Peleş. Dziennikarze mogą wziąć udział w ceremonii, ale poza tym będzie ona mieć charakter niepubliczny.

Od godz. 17.00 we wtorek (9 sierpnia) do 18.30 w środę (10 sierpnia) trumna królowej będzie wystawiona w Sali Honorowej pałacu Peleş. Przez ten czas rodzina królewska przebywać będzie w Sinaia. Wizyty oficjalnych gości pragnących 10 sierpnia złożyć kondolencje zaplanowano następująco:

— od 10.00 do 12.00 – przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, Unii Europejskiej, Sojuszu Północnoatlantyckiego i organizacyj międzynarodowych,

— od 12.00 do 14.00 – przedstawiciele instytucyj państwa rumuńskiego,

— od 14.00 do 16.00 – prezydent, członkowie rządu rumuńskiego oraz rządu Mołdawii, członkowie parlamentu rumuńskiego i parlamentu mołdawskiego,

— od 16.00 do 18.00 – przedstawiciele Akademii Rumuńskiej i Państwowego Uniwersytetu Mołdawskiego, reprezentanci Kościoła prawosławnego, Kościoła rzymskokatolickiego oraz innych instytucyj religijnych.

10 sierpnia wieczorem trumna królowej zostanie przeniesiona do Sali Tronowej Pałacu Królewskiego w Bukareszcie (aleja Zwycięstwa 49-53). Ceremonię zaplanowano jako prywatną, bez udziału prasy lub poddanych.

Od godz. 20.00 do godz. 22.00 w dniach 11 i 12 sierpnia wszyscy, którzy pragną złożyć kwiaty i odmówić modlitwę przy katafalku królowej, zostaną zaproszeni do sali tronowej Pałacu Królewskiego.

Osoby przybywające do Pałacu Królewskiego, aby złożyć ostatni hołd Zmarłej, proszone są o przestrzeganie pewnych reguł:

— powinny być ubrane we właściwy sposób, w ciemnych kolorach,

— nie powinny mieć ze sobą toreb i większych bagaży,

— nie powinny towarzyszyć im dzieci mające mniej niż siedem lat,

— nie powinny używać aparatów fotograficznych, telefonów komórkowych czy innych urządzeń elektronicznych (filmowanie czy robienie zdjęć jest zabronione),

— powinny mieć ze sobą swoje dokumenty.

— Poddani nie będą mogli osobiście składać kwiatów przy katafalku. Należy je składać w ogrodzie przed Pałacem Królewskim lub też na chodniku przed ogrodzeniem Pałacu. Służba dworu Jego Królewskiej Mości udzieli informacyj przybywającym.

— Uprasza się, by podchodzący do katafalku nie przynosili xiążek, listów, kartek pocztowych, znaczków, dokumentów czy zdjęć. Mogą być one wysłane po pogrzebie do Pałacu Elżbiety.

— Ściśle zabronione jest palenie oraz używanie telefonów komórkowych w obrębie Pałacu Królewskiego.

Dla żałobników przygotowany zostanie punkt pierwszej pomocy.

13 sierpnia o godz. 10.55 trumna zostanie złożona na katafalku na placu Pałacowym przed Pałacem, na którym odbędzie się ceremonia religijna. Poddani będą mieć dostęp do placu w specjalnie wyznaczonych sektorach.

O godz. 11.30 trumna znajdzie się w karawanie. Od godz. 11.35 do 12.00 kondukt pogrzebowy powoli przejedzie następującą trasą: plac Pałacowy – Bulwar Magheru – plac Rumuński – plac Zwycięstwa – Bulwar Awiatorów – plac Karola de Gaulle’a – Łuk Triumfalny. Kondukt nie zatrzyma się przy Łuku, ale ruszy dalej, już z normalną prędkością, do Curtea de Argeş, gdzie powinien dotrzeć o godz. 14.45. Trasa: Łuk Tryumfalny – Mogoşoaia – Buftea – Titu – Găeşti – Topoloveni – Piteşti – Curtea de Argeş. Kondukt nie będzie zatrzymywać się w czasie tej podróży, niemniej powinien zwalniać, przejeżdżając przez miasta i wsie.

13 sierpnia o godz. 15.00 obrzędy pogrzebowe rozpoczną się w narteksie katedry w Curtea de Argeş. Pogrzeb będzie mieć charakter prywatny z udziałem członków Królewskiego Domu Rumunii i zagranicznych domów panujących. Pozostali żałobnicy pozostaną przed bramami parku Arcybiskupiego w Curtea de Argeş.

Ceremonia podzielona zostanie na dwie części: od godz. 15.00 do 15.50 przed Nową Katedrą, od godz. 15.50 do 16.10 pochówek wewnątrz Nowej Katedry.

Szczegółowych informacyj udzielają sekretariat królewski oraz biuro prasowe Jego Królewskiej Mości. Dziennikarze zostaną dopuszczeni na lotnisko Otopeni i do Pałacu Królewskiego, a także przed Nową Katedrę w Curtea de Argeş. Media nie mają natomiast wstępu do pałacu Peleş oraz do wnętrza Nowej Katedry, zarówno przed ceremonią pogrzebową, jak i w jej trakcie. Nowa Katedra pozostanie zamknięta dla zwiedzających przez siedem dni po pogrzebie.

opracowanie: Adam Tomasz Witczak

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.