Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Początek odbudowy Pałacu Świętego Krzysztofa

Początek odbudowy Pałacu Świętego Krzysztofa

Royal Central

Dawna siedziba cesarska w Rio de Janeiro, Pałac Świętego Krzysztofa, która 2 września 2018 roku padła ofiarą ogromnego pożaru, ma zostać odrestaurowana. Rezydencja służyła rodzinie panującej do zamachu stanu w 1889 r., później zaś mieściła większą część bezpowrotnie utraconych w ogniu zbiorów Muzeum Narodowego Brazylii. Według bieżących planów prace mają zakończyć się w ciągu trzech lat.

Po ogłoszeniu niepodległości przez Brazylię przebudowa pałacu trwała do 1847 r. Według niektórych doniesień pomieszczenia użytkowane w XIX stuleciu przez rodzinę cesarską zostaną przywrócone do stanu z lat osiemdziesiątych. Mają przybliżać zwiedzającym brazylijską monarchię.

Nad gruzem pozostałym po pożarze wykonano przekrycie w konstrukcji stalowej o powierzchni 5000 m2. W kwietniu rozpocznie się renowacja elewacji i dachów pałacu, której koszt szacowany jest na 379 milionów reali brazylijskich, czyli około 57 milionów euro. Dyrektor Muzeum Alexander Kellner zwraca uwagę, że kontynuacja odbudowy wymaga znacznie większych środków. Ze zgromadzonych do tej pory 245 milionów reali część już została zużytkowana na inne prace, Muzeum poszukuje także partnerów w sektorze prywatnym. Przygotowanie szczegółowego projektu odbudowy ma pochłonąć 2,7 miliarda reali (410 milionów euro) – pozyskanych dzięki partnerstwu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury, Uniwersytetu Federalnego w Rio de Janeiro i Brazylijskiego Instytutu Kultury.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.