Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Podwójne urodziny w Luxemburgu

Podwójne urodziny w Luxemburgu

Sto lat dla jubilatów!

16 kwietnia 2012 r. był dniem szczególnie uroczyście świętowanym w Wielkim Xięstwie. Powodem stały się podwójne urodziny, które obchodzili: pięćdziesięciosiedmioletni władca Luxemburga, Jego Królewska Wysokość Henryk, wielki xiążę Luxemburga, xiążę Nassau, palatyn reński, hrabia Sayn, Königstein, Katzenelnbogen, Diez, burgrabia Hammerstein etc., etc. oraz jego syn, JKW xiążę Sebastian (ur. w 1992 r.). Osoba młodego xięcia, najmłodszego z synów panującego, czwartego w porządku sukcesji, wzbudziła duże zainteresowanie poddanych.

Przypomnijmy, że obecny monarcha objął władzę 7 października 2000 r., kiedy to abdykował jego ojciec, JKW wielki xiążę Jan. Urodzony w 1955 r. na zamku Betzdorf, 14 lutego 1981 r. poślubił poznaną podczas studiów w Genewie Marię Teresę Mestre, z którą ma pięcioro dzieci.

Władca od paru lat jest kojarzony ze sprzeciwem, jaki wyraził wobec przyjęcia przez parlament „prawa” do eutanazji, co zaowocowało jedynie zakwestionowaniem jego monarszych uprawnień do podpisywania ustaw. Można oczywiście zastanawiać się, czy w tej sytuacji, gdy Jego Królewska Wysokość nie jest w stanie realizować jednego ze swoich głównych obowiązków, tj. ochrony życia poddanych, potomkowie św. Ludwika IX powinni godzić się na tę rolę eleganckich dodatków do już ostatecznie zdegenerowanej demokracji… W XXI wieku prawowici władcy, którzy jeszcze nie zaznali goryczy wygnania, nieustannie zastanawiać się muszą, gdzie znajduje się granica tzw. mniejszego zła.

Drugi z jubilatów dopiero zaznacza swoją obecność w życiu publicznym państwa, gdyż przede wszystkim studiuje na uniwersytecie w Stanach Zjednoczonych, gdzie przygotowuje się do zdobycia bachelor’s degree z marketingu i komunikacji. Wcześniej uczył się w Północnym Yorkshire i Luxemburgu.

opracowanie: Magdalena Marzec i Adrian Nikiel

Więcej na temat Ich Królewskich Wysokości przeczytać można na portalu wort.lu (zdjęcia) oraz na stronie oficjalnej: http://www.monarchie.lu/fr/index.html.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.