Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Pogrzeb królowej Fabioli

Pogrzeb królowej Fabioli

Requiescat in pace

12 grudnia 2014 roku odbył się pogrzeb królowej Belgii Fabioli, zmarłej 5 grudnia, wdowy po królu Baldwinie I, panującym w latach 1951-1993. Aby złożyć hołd Zmarłej, w ten deszczowy dzień w Bruxeli zgromadzili się przedstawiciele wielu dynastyj, politycy z całego świata oraz setki poddanych. Wspominano jej troskę o poddanych, z którymi miała bliski kontakt, a także starania królewskiej pary o zachowanie jedności państwa. Po uroczystości żałobnej w kościele pw. św. św. Michała i Guduli królowa spoczęła w monarszej krypcie w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w Laeken.

Wśród żałobników – na co uwagę zwrócili brytyjscy legitymiści – znaleźli się także przedstawiciele Domów blisko spokrewnionych z jakobicką rodziną królewską (król Baldwin był kuzynem w drugiej linii Jego Królewskiej Mości Franciszka II, króla Anglii, Szkocji, Irlandii i Bawarii – babcia króla Franciszka, Maria Gabriela, diuszesa Kornwalii i Rothesay, była młodszą siostrą królowej Belgów Elżbiety, babci króla Baldwina). Na uroczystość przybyła Jej Królewska Wysokość hrabina Matylda von Waldburg zu Zeil und Trauchburg (w towarzystwie swojego brata, JKW xięcia Michała Wirtemberskiego). Obecni byli dwaj wnukowie króla Roberta I(IV): JO xiążę Karol Ludwik von Arenberg i JO diuk Rudolf von Croÿ (obaj w towarzystwie swoich żon), przybyła również JKW xiężna Eleonora de Ligne (córka cesarzowej Brazylii Marii) w towarzystwie męża.

W pogrzebie wziął także udział siostrzeniec królowej Antonii, JKW wielki xiążę Jan Luksemburski, któremu towarzyszyły dzieci i wnuki z małżonkami: Ich Królewskie Wysokości wielki xiążę Henryk i wielka xiężna Maria Teresa; następca tronu wielki xiążę Wilhelm i wielka xiężna Stefania; Ich Cesarskie i Królewskie Wysokości arcyxiążę Karol Christian i arcyxiężna Maria Astryda wraz z arcyxiężniczką Marią Krystyną i jej mężem, hrabią Rudolfem de Limburg-Stirum oraz arcyxięciem Emerykiem i jego żoną, arcyksiężną Katarzyną; JKW xiężna Małgorzata i JO xiążę Mikołaj z trójką dzieci: JO xiężniczką Marią Annuncjatą, xiężniczką Marią Astrydą i xięciem Józefem; JKW xiążę Jan, jego druga żona Diana hrabina Nassau, jego dzieci – IKW xiężniczka Maria Gabriela i xiążę Konstantyn, jego pierwsza żona Helena Vestur; IKW xiążę Wilhelm i xiężna Sybilla wraz z czworgiem dzieci: xięciem Pawłem Ludwikiem, xięciem Leopoldem, xiężniczką Szarlotą i xięciem Janem.

Dom panujący Liechtensteinu, oprócz wspomnianego już xięcia Mikołaja z rodziną, reprezentowali: JO xiążę Jan Adam II, jego siostra xiężniczka Nora, jego szwagierka xiężna Izabela wraz z najmłodszym synem, xięciem Rudolfem.

W gronie żałobników, prócz osób wymienionych wcześniej i belgijskich Koburgów, a także hiszpańskich krewnych zmarłej królowej, media odnotowały obecność przedstawicieli większości Domów panujących Europy, jak również JCM cesarzowej Japonii Michiko, JKM króla Egiptu Fuada II, JKW xiężniczki Sirindhorn z Tajlandii, JKW xięcia Mulaja Raszida z Maroka, JKW szejka Nasira z Kuwejtu.

opracowanie: Igor Olech i Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.