Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Ponowny pogrzeb królowej Heleny

Ponowny pogrzeb królowej Heleny

Requiescat in pace

Rumuńska rodzina królewska ogłosiła, że doczesne szczątki królowej Heleny, matki króla Michała I, zostaną przeniesione z cmentarza Bois-de-Vaux w Lozannie. Ponowny pogrzeb zaplanowano na 19 października 2019 roku w Nowej Katedrze w Curtea de Argeş. Królowa matka zmarła w Lozannie w wieku 86 lat 28 listopada 1982 r., jest jedyną królową Rumunii pochowaną poza granicami kraju.

Emigracja królowej wiązała się z wymuszoną przez komunistów „abdykacją” jej syna, do której doszło 30 grudnia 1947 r. Kilka dni później, 3 stycznia, oboje opuścili Rumunię i osiedlili się w Szwajcarii. Po ślubie króla z xiężniczką Anną z Domu Burbonów Parmeńskich królowa matka zamieszkała w willi Sparta w toskańskiej miejscowości Fiesole, posiadłości niegdyś należącej do jej matki, greckiej królowej Zofii. W 1979 r. wróciła do Szwajcarii, początkowo do Lozanny, później zaś ostatnie miesiące życia spędziła z synem i jego rodziną w ich domu w Verosix.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.