Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Rodzina królewska pożegnała zmarłego

Rodzina królewska pożegnała zmarłego

stuttgarter-nachrichten.de

16 sierpnia 2013 roku niderlandzka rodzina królewska pożegnała w wiejskim kościele w Lage Vuursche JKW xięcia Jana Friso. Pogrzeb odbył się w wąskim gronie przy drzwiach zamkniętych. Xiążę zmarł w poniedziałek, po osiemnastu miesiącach przebywania w śpiączce. Wśród stu żałobników znalazł się także JKM Harald V, król Norwegii, ojciec chrzestny xięcia.

Po nabożeństwie JKM król Wilhelm Alexander, jego brat JKW xiążę Konstantyn, jak również czworo przyjaciół zanieśli trumnę z ciałem xięcia na cmentarz. Jego matka, była królowa, JKW xiężna Beatrycze i żona JKW xiężna Mabel z dwiema córkami, hr. Emmą Luaną i hr. Joanną Zarią, opuściły cmentarz jako ostatnie. Również matka chrzestna Emmy, włoska minister spraw zagranicznych Emma Bonino, uczestniczyła w pogrzebie. Rząd niderlandzki nie był reprezentowany.

Kilkudziesięciu mieszkańców i dziennikarzy mogło zobaczyć, jak około godziny 15 ubrana na czarno rodzina z sąsiedniego zamku Drakesteijn udaje się do wiejskiego kościoła. Beatrycze i żona xięcia Mabel prowadziły konwój żałobny, pomiędzy nimi szły Emma Luana i Joanna Zaria w białych sukienkach. Za nimi podążali również: król Wilhelm Aleksander, jego żona, JKM królowa Maxyma, ich ubrane na biało córki: IKW xiężniczki Amalia, Alexia i Ariane, oraz rodzina xięcia Konstantyna, najmłodszego syna Beatrycze.

Trumna ozdobiona kwiatami została wystawiona na katafalku w wiejskim kościele, który ma około 350 lat. Wieś i cmentarz zostały ogrodzone. Dziesiątki tysięcy ludzi z całego świata składało kondolencje dla rodziny. Na wszystkich budynkach publicznych w Niderlandach flagi opuszczono do połowy masztu.

Wśród żałobników znalazł się również przyjaciel Frisa z dzieciństwa – Florian Moosbrugger. Tragicznego dnia, 17 lutego 2012 r., przebywał w mieście Lech, gdzie xiążę został przysypany przez lawinę. Ze względu na niedobór tlenu Friso doznał poważnych uszkodzeń mózgu. Na początku czerwca został przetransportowany z londyńskiej kliniki do pałacu swojej matki w Hadze, gdzie zmarł 12 sierpnia. Podczas czwartkowego nabożeństwa w górach, w austriackim Lech, ponad 1000 osób złożyło hołd Zmarłemu.

Rodzina zdecydowała się na prywatną uroczystość bez państwowych zaszczytów. Drugi syn Beatrycze zawsze unikał rozgłosu. Zawierając ślub z Mabel, zrezygnował nawet z sukcesji. Miejsce jego spoczynku znajduje się w pobliżu zamku, gdzie dorastał i do którego jego matka chce wrócić jeszcze w tym roku.

30 kwietnia Beatrycze przekazała tron synowi Wilhelmowi Aleksandrowi. Jej mąż, pochodzący z Niemiec xiążę Mikołaj, zmarł w 2002 r. w wieku 76 lat. Został pochowany w królewskim grobowcu w Nieuwe Kerk (Nowy Kościół) w Delft.

opracowanie: Justyna Kocój

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.