Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Pogrzeb xięcia Henryka Orleańskiego

Pogrzeb xięcia Henryka Orleańskiego

Requiescat in pace

2 lutego 2019 roku o godzinie 3 po południu w kaplicy pod wezwaniem świętego Ludwika w Dreux spoczęły doczesne szczątki Jego Królewskiej Wysokości xięcia Henryka Orleańskiego, zwanego przez swych zwolenników hrabią Paryża i diukiem Francji, znanego zaś przede wszystkim z tego, że wzorem swojego przodka „Ludwika Filipa I” próbował zająć tron Francji – nie bacząc, że od 1989 r. zasiada na nim Jego Królewska Mość król Ludwik XX, a w linii sukcesji aż siedemdziesięciu innych krewnych wyprzedza orleańską gałąź Domu Francji.

W gronie żałobników (szacowanym na kilkaset osób) biorących udział w uroczystości media wymieniają m.in.: siostrę Zmarłego, JKM królową Wirtembergii Dianę w towarzystwie córki, JKW xiężnej Matyldy von Waldburg zu Zeil und Trauchburg, oraz synów, Ich Królewskich Wysokości xięcia Eberharda i xięcia Michała, pierwszą żonę Zmarłego, JKW xiężną Marię Teresę Wirtemberską1. Nie zabrakło potomków xięcia Henryka: JKW xiężnej Marii z mężem, Jaśnie Oświeconym xięciem Gundakarem z Liechtensteinu, i dziećmi, JKW xiężniczki Blanki, IKW xięcia Jana (który przybrał tytuł hrabiego Paryża) i xiężnej Filomeny z dziećmi oraz IKW xięcia Odona i xiężnej Marii z dziećmi. Wśród członków dalszej rodziny warto wspomnieć o obecności JKW xięcia Karola Sycylijskiego, uzurpującego sobie prawa do tronu Królestwa Obojga Sycylii, w towarzystwie żony i córek.

Według relacyj dostępnych na stronach i blogach monarchistycznych na pogrzeb przybyli również inni członkowie Domu Orleańskiego (bracia, siostry i inni krewni Zmarłego) oraz Jego Cesarska i Królewska Mość cesarz austriacki i król Węgier Karol II(V), JKM król Hiszpanij Syxtus Henryk, JKM król Albańczyków Alexander II, JO xiążę Monako Albert II, Jego Cesarska i Królewska Wysokość wielki xiążę następca tronu Rosji Jerzy, JCiKW arcyxiążę Jerzy, JKW xiążę następca tronu Sabaudii Emanuel Filibert, xiążę Piemontu, IKW xiążę następca tronu Egiptu i Sudanu Mohamed Ali i xiężna Noal, JKW xiążę następca tronu Maroka Hassan, IKW xiążę Karol Emanuel Burbon Parmeński i jego żona, xiężna Konstancja, JKW xiężna Sybilla z Luxemburga, JO xiążę Filip i xiężna Izabela z Liechtensteinu, JO xiążę Alojzy Konstantyn zu Löwenstein-Wertheim-Rosenberg.

opracowanie: Adrian Nikiel


1 Druga żona, Michalina z domu Cousiño Quiñones de León, z którą xiążę Henryk mógł wziąć ślub dzięki stwierdzeniu „nieważności” pierwszego małżeństwa przez władze Nowego Kościoła montiniańskiego, kilka dni przed pogrzebem znalazła się w szpitalu. Z katolickiego punktu widzenia xiążę zmarł w stanie bigamii.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.