Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Wzruszająca ceremonia pogrzebowa xiężnej Benity

Wzruszająca ceremonia pogrzebowa xiężnej Benity

landes-zeitung.de

24 maja 2013 roku wśród dużego grona członków rodziny, przyjaciół i mieszkańców Bückeburga JO xiężna Benita zu Schaumburg-Lippe została złożona do grobu. W mauzoleum pośród około dwustu gości znajdowało się wielu przedstawicieli niemieckiej arystokracji.

Po ceremonii obok mauzoleum osiemdziesięciopięciolatka została pochowana. Batalion miejski Bückeburga utworzył szpaler, gdy trumna xiężnej została zniesiona po schodach mauzoleum. Dworska szkoła jazdy była reprezentowana przez eskadron. Ze swoją pomocą dla innych stała zawsze w tle. Taka była nasza xiężna — powiedział pastor Tomasz Krage. Niezłomna energia życiowa tkwiła w tej drobnej osobie — wspominał luterański „biskup krajowy” Karol Henryk Manzke w swojej przemowie.

Xiężna zmarła w godzinach porannych 8 maja po długiej chorobie. Nie mogła w pełni powrócić do zdrowia po wypadku samochodowym, do którego doszło w lutym 2007 roku.

Chociaż Zmarła należała, jak większość jej rodziny, do Luterańsko-Ewangelickiego Kościoła Niemiec, na jej pogrzeb przybyli zarówno członkowie katolickich, jak i protestanckich rodzin królewskich, xiążęcych i szlacheckich Domów z Niemiec oraz Austrii. Jej najstarszy syn, JO xiążę Alexander, obecny szef mediatyzowanego Domu xiążęcego Schaumburg-Lippe, jest popularnym i aktywnym politycznie (Partia Socjaldemokratyczna) członkiem niemieckiej arystokracji, a także dobrym przyjacielem prawowitej jakobickiej rodziny królewskiej, co najlepiej odzwierciedla nie tylko obecność wielu członków dynastii na pogrzebie śp. xiężnej Benity, lecz również niedawne uczestnictwo xięcia Alexandra i jego (drugiej, katolickiej) żony, dr Nadii Zsoeks, w zaślubinach członków rodziny królewskiej.

Dzień po pogrzebie, w sobotni wieczór o godz. 18, odbyła się publiczna uroczystość żałobna w kościele miejskim w Bückeburgu.

opracowanie: Andrzej Krzyk i Dawid Świonder

Zdjęcia

Przedstawiciele Domów panujących i niemieckiej arystokracji

http://www.royaltyguide.nl/special/2013-05%20funeral%20Sch-Lippe.htm

Jakobicka Rodzina Królewska:

JKW xiężna Elżbieta, żona xięcia Maxymiliana (następcy tronów Anglii, Szkocji, Irlandii i Bawarii), w towarzystwie JKW xięcia Luitpolda Bawarskiego

http://www.royaltyguide.nl/images-special/2013%20schaumburg-lippe/Bavaria.JPG

JKW xiężna Maria Karolina, żona xięcia Filipa Wirtemberskiego

http://www.royaltyguide.nl/images-special/2013%20schaumburg-lippe/Marie%20Wurtt.JPG

JKW xiężniczka Elżbieta wraz z mężem, drem Danielem Terbergerem

http://www.royaltyguide.nl/images-special/2013%20schaumburg-lippe/Bavaria-Terberger.JPG

JO xiążę i xiężna von Croÿ

http://www.royaltyguide.nl/images-special/2013%20schaumburg-lippe/croy.JPG

JO xiążę Henryk von Croÿ

http://www.royaltyguide.nl/images-special/2013%20schaumburg-lippe/Croy%20Heinrich.JPG

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.