Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Pogrzeb xiężnej Heleny

Pogrzeb xiężnej Heleny

Requiescat in pace

12 stycznia 2018 roku Jego Królewska Mość król Anglii, Szkocji, Irlandii i Bawarii Franciszek II wziął udział w pogrzebie zmarłej w wieku 96 lat Jej Królewskiej Wysokości xiężnej Heleny (Helli) Bawarskiej. Uroczystość odbyła się w klasztorze Andechs.

Oprócz Najjaśniejszego Pana rodzinę królewską reprezentowali liczni członkowie Domu Bawarii. Nie zabrakło przedstawicieli innych domów panujących, wśród których można wymienić Jego Królewską Wysokość wielkiego xięcia Badenii Maxymiliana wraz z żoną, Jej Cesarską i Królewską Wysokością wielką xiężną Walerią, Ich Cesarskie Wysokości arcyxięcia Jerzego i arcyxiężnę Eilikę oraz Jej Cesarską Wysokość arcyxiężniczkę Gabrielę. W gronie żałobników znaleźli się także członkowie rodów xiążęcych: Fugger-Babenhausen, Fürstenberg, Oettingen-Spielberg, Thurn and Taxis i Urach.

Xiężna Hella urodziła się 4 kwietnia 1921 roku w Wiedniu jako hrabianka, córka hrabiego (późniejszego ósmego xięcia) Franciszka Edwarda von Khevenhüller-Metsch i jego żony Anny, z domu xiężniczki von Fürstenberg. Dwukrotnie wychodziła za mąż za przedstawicieli dynastii Wittelsbachów. Jej pierwszym mężem był xiążę Konstantyn (1920-1969), którego poślubiła 14 sierpnia 1953 r. – dochowali się córki xiężniczki Izabeli (ur. 20 lipca 1954 r.), żony hrabiego Alfreda Hoyosa. Po śmierci xięcia Konstantyna w katastrofie lotniczej xiężna wyszła za mąż po raz wtóry. Jej wybrankiem był xiążę Eugeniusz (1925-1997), specjalista w zakresie nauk leśnych. Ślub odbył się w listopadzie 1970 r. Małżonkowie osiedlili się w Allgäu, ich letnia rezydencja mieściła się w posiadłości Wittelsbachów w Hinterstein.

Xiężna Hella zmarła 25 grudnia 2017 r. w Bad Hindelang (Alpy Algawskie). Oprócz córki osierociła także dwoje wnuków i czworo prawnucząt.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.