Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » „Polacy na Islandii” — projekt badawczy o polskich emigrantach

„Polacy na Islandii” — projekt badawczy o polskich emigrantach

Nauka w Polsce

Grupa młodych naukowców wybranych przez wrocławski Ośrodek Pamięć i Przyszłość wyjedzie w sierpniu na Islandię, by wraz z naukowcami z tej wyspy badać historię polskiej emigracji i związki Islandczyków z polską kulturą.

„Polacy na Islandii” to rozpisany na dwa lata historyczno-socjologiczny projekt finansowany z tzw. funduszy norweskich NGO. Jego koszt to około 300 tys. zł.

Badania będą realizowane metodą oral history, polegającą na zebraniu świadectw wydarzeń i procesów historycznych od ich uczestników i świadków. Oral history jest głównym narzędziem prowadzenia działań dokumentacyjnych i badawczych stosowanym przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość – powiedział w środę podczas konferencji prasowej dr Wojciech Kucharski, zastępca dyrektora wrocławskiej placówki.

W projekcie uczestniczy m.in. czterech młodych naukowców z różnych ośrodków w Polsce. W sierpniu wyjadą oni na Islandię, by wziąć udział w warsztatach z tamtejszymi naukowcami i przeprowadzić wywiady z polskimi emigrantami oraz Islandczykami związanymi z polską kulturą.

Warsztaty będą poświęcone m.in. metodzie oral history i wezmą w nich udział młodzi naukowcy z obu krajów oraz polscy i islandzcy eksperci – mówił Kucharski.

Zebrany przez polskich badaczy materiał zostanie opracowany, a efekty badań zostaną opublikowane we „Wrocławskim Roczniku Historii Mówionej”, wydawanym przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość.

Efektem projektu będzie również wystawa prezentująca postaci, z którymi rozmawiali badacze. Zorganizowana zostanie również konferencja naukowa poświęcona metodzie oral history oraz badaniom mniejszości narodowych.

Projektowi patronuje portal dzieje.pl.

Ośrodek Pamięć i Przyszłość powstał w 2007 r. z inicjatywy ministra kultury. Jest miejscem, w którym dokumentowana i popularyzowana jest przede wszystkim wiedza o powojennej historii Wrocławia i Dolnego Śląska. Od 2009 r. jest jednostką samorządową Wrocławia. Przez osiem lat ośrodek zrealizował ponad 100 projektów.

Jednym z nich jest Centrum Historii Zajezdnia, które powstaje w historycznej zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu, gdzie podczas strajków w sierpniu 1980 r. rodziła się dolnośląska Solidarność. Przebudowa historycznej zajezdni i jej adaptacja na cele wystawiennicze ma kosztować 36 mln zł. Zakończy się do sierpnia 2016 r.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.