Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Krzyż celtycki — pomnik wierności

Krzyż celtycki — pomnik wierności

Dziedzictwo jakobitów

Pomnik wzniesiony nad miejscem wiecznego spoczynku Flory MacDonald, bohaterki, która ocaliła życie xięcia Karola Edwarda po klęsce pod Culloden1, został odrestaurowany. Monument znajduje się na cmentarzu w Kilmuir na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy Skye.

Flora MacDonald urodziła się na wyspie South Uist w klanie MacDonald of Sleat. Miała 24 lata, gdy pomogła przyszłemu władcy uciec przed siepaczami hanowerskiego uzurpatora, mimo że jej krewni w czasie powstania jakobickiego stanęli po stronie okupanta. Wkrótce potem została aresztowana i uwięziona w londyńskiej Tower, w czerwcu 1747 r. na mocy amnestii odzyskała wolność. Nigdy już nie spotkała xięcia.

W 1750 r. poślubiła Allana MacDonalda, z którym w 1773 r. wyemigrowała do Karoliny Północnej. Podczas amerykańskiej wojny o niepodległość małżonkowie utracili znajdujące się tam dobra, ostatecznie Flora MacDonald wróciła do Szkocji, gdzie zmarła w 1790 r.

Pod wysokim krzyżem celtyckim umieszczono słowa pisarza Samuela Johnsona: Flora MacDonald. Preserver of Prince Charles Edward Stuart. Her name will be mentioned in history and if courage and fidelity be virtues mentioned with honour. Johnson poznał bohaterkę w 1773 r. i opisał ją jako kobietę o miękkich rysach, dobrych manierach, życzliwej duszy i eleganckim wyglądzie.

Przewodniczący Rady wspólnoty Kilmuir Stefan Varwell poinformował, że Rada pomogła w zebraniu funduszy i podjęciu działań na rzecz utrzymania tego często odwiedzanego przez turystów zabytku. Kilka tysięcy funtów pochłonęła naprawa muru granicznego, a oczyszczenie pomnika stało się możliwe dzięki Radzie regionu Highland i darowiznom przekazanym przez Clan Donald Lands Trust oraz Flora MacDonald College w Karolinie Północnej. Radny regionu Highland Jan Gordon potwierdził natomiast, że współpraca miedzy instytucjami była udana i pozwoliła na zatrudnienie specjalistycznej firmy Jon Hearach Memorial Ltd.

opracowanie: Adrian Nikiel


1 Karol Edward Stuart: późniejszy król Anglii, Szkocji i Irlandii Karol III, panował w latach 1766-1788 – przypis redakcji Portalu Legitymistycznego.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.