Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Pomoc dla Ukrainy

Pomoc dla Ukrainy

Muzeum Łazienki Królewskie

Szanowni Państwo,

Muzeum Łazienki Królewskie solidaryzuje się z narodem ukraińskim w obliczu rosyjskiej agresji. Dając wyraz naszego pełnego wsparcia, serdecznie zapraszamy obywateli Ukrainy do zwiedzania Muzeum oraz na lekcje muzealne.

Wolny wstęp do obiektów Łazienek Królewskich obowiązuje w marcu i kwietniu 2022 r. Obywatele Ukrainy bezpłatnie zwiedzać mogą Pałac na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów, Starą Oranżerię z Teatrem Królewskim i Królewską Galerią Rzeźby, Pałac Myślewicki oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Obiekty otwarte są od wtorku do czwartku w godz. 10.00–16.00, od piątku do soboty w godz. 10.00–17.00 oraz w niedziele w godz. 10.00–16.00.

Dzieci z Ukrainy wraz z opiekunami zapraszamy na bezpłatne lekcje muzealne, tłumaczone na język ukraiński.

Lekcje muzealne odbywać się będą w zabytkowych obiektach i historycznych ogrodach Łazienek Królewskich. Do wyboru są trzy tematy zajęć – wszystkie dostosowane do osób z niepełnosprawnościami.

1. Zostań nadwornym artystą (czas trwania do 60 minut). Dzieci i opiekunowie zwiedzą muzealne wnętrza oraz dowiedzą się, jak powstawały dzieła malarskie i rzeźbiarskie na dworze króla Stanisława Augusta. Niektóre z nich do dziś zdobią Łazienki Królewskie, letnią rezydencję tego monarchy.

2. W królewskiej formierni (czas trwania do 120 minut). Dzieci i opiekunowie obejrzą rzeźby w Królewskiej Galerii Rzeźby w Starej Oranżerii. Dowiedzą się, skąd bierze się gips i czym różni się od marmuru. Następnie wykonają własne rysunki rzeźb oraz gipsowe kopie wybranego motywu lub ornamentu.

3. Ogród łazienkowski (czas trwania do 60 minut). Dzieci i opiekunowie udadzą się na spacer po ogrodach Łazienek Królewskich, które stanowią niezwykły teren zielony w centrum Warszawy. Za pomocą przyrządów do obserwacji przyrody poznawać będą przedstawicieli tutejszej fauny i flory, w tym popularne wiewiórki.

27 lutego 2022 r. w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii odbył się koncert, który stanowił wyraz wsparcia i solidarności z narodem ukraińskim, doświadczającym brutalnej agresji ze strony Rosji. Wybrzmiały utwory traktujące o wolności, miłości do ojczyzny i o tym, jak wielkim złem jest wojna. Dziękujemy artystom Teatru Piosenki, Teatru Roma oraz teatrów scen polskich, którzy wzięli udział w tym niezwykłym wydarzeniu.

Jak powiedział pan prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie: Mam nadzieję, że ten koncert i to, co udało nam się zebrać z Fundacją, będzie chociaż drobnym kamykiem pomocy dla tych, którzy muszą przeciwstawiać się agresji sowieckiej na wolne, niepodległe państwo.

Gościem koncertu był również ambasador Ukrainy, Jego Ekscelencja Andrzej Deszczyca, który powiedział: Przyszedłem z ambasady przy al. Szucha, z której nie mogłem wyjść na zewnątrz, ponieważ tłumy ludzi przychodzą i wspierają Ukrainę. Wspierają też w Łazienkach, wspierają na ulicach Warszawy, miast polskich, wspierają w innych państwach. Tworzymy wielką, potężną koalicję przeciwko Putinowi, przeciwko złu i ciemności. To nam dodaje sił. Nasi żołnierze, którzy walczą z rosyjskimi czołgami, na pewno czują to wsparcie.

Zapis koncertu jest dostępny na profilu facebookowym Muzeum Łazienki Królewskie oraz na YouTubie.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.