Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Proces o ruiny zamku Rheinfels

Proces o ruiny zamku Rheinfels

Niech żyje król!

We wtorek 25 czerwca 2019 roku sąd w Koblencji podjął decyzję, że ruiny zamku Rheinfels nie zostaną zwrócone prawowitemu dziedzicowi, Jego Królewskiej Mości królowi Prus Jerzemu Fryderykowi. Posiadłość należała do Domu Hohenzollernów od XIX wieku, a od 2002 r. znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po wybuchu rewolucji, od 1918 r. uniemożliwiającej kolejnym panującym władcom Prus sprawowanie należnej im władzy, majątek trafił pod kuratelę pruskiego ministerstwa finansów, a w 1924 r. został przekazany miastu Sankt Goar, którego władze zobowiązały się nie sprzedawać zabytku.

W 1998 r. miasto wydzierżawiło go na 99 lat czterogwiazdkowemu hotelowi, z opcją przedłużenia dzierżawy na kolejny taki sam okres. Zdaniem Najjaśniejszego Pana ta umowa była równoznaczna ze sprzedażą, jednak sąd uznał, że monarcha nie może odzyskać majątku, gdyż prawnym następcą Prus jest kraj związkowy Nadrenia-Palatynat i jedynie władze landu mogły zapobiec przekazaniu własności. Werdykt nie jest jeszcze prawnie wiążący, a prawnicy króla zapowiedzieli złożenie apelacji.

opracowanie: Igor Olech

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.