Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Zmarł historyk prof. Jacek Staszewski

Zmarł historyk prof. Jacek Staszewski

Nauka w Polsce

W wieku 79 lat zmarł w poniedziałek historyk, wybitny znawca epoki saskiej, prof. Jacek Staszewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – poinformowało uczelniane centrum informacji.

Staszewski urodził się 3 września 1933 r. w Płocku. Na UMK w 1955 r. ukończył studia historyczne, a w 1963 r. obronił doktorat. Pracę magisterską i doktorską napisał pod kierunkiem prof. Witolda Łukaszewicza. W 1971 r. uzyskał habilitację, a w 1989 r. – tytuł profesora.

Po studiach rozpoczął pracę na UMK, z którym był związany do 2006 r. Pełnił funkcje prodziekana Wydziału Humanistycznego (1972–1975) i dyrektora Instytutu Historii i Archiwistyki (1978–1980). Kierował Zakładem Historii Powszechnej i Polski XVI-XVIII w., a później Zakładem Historii Nowożytnej w Instytucie Historii i Archiwistyki.

Prof. Staszewski był jednym z najwybitniejszych znawców epoki saskiej, biografem Augusta II Mocnego i Augusta III. Doktorat uzyskał na podstawie pracy „Stosunki Augusta II z kurią rzymską. Misja rzymska w latach 1704–1706”. Był autorem takich książek, jak „O miejsce w Europie. Stosunki Polski i Saksonii z Francją na przełomie XVII i XVIII wiek” (1973), „August II Mocny” (1998), „August III Sas” (1989), „Wettynowie” (2005).

Uczony był członkiem Komitetu Historycznego Polskiej Akademii Nauk. Przed dwie kadencje był prezesem Polskiego Towarzystwa Historycznego, jednym z założycieli Towarzystwa Polska – Saksonia. Był również członkiem Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk i wchodził w skład redakcji „Kwartalnika Historycznego”.

Pogrzeb prof. Staszewskiego obędzie się sobotę w Toruniu.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.