Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Regentka narodu Zulusów

Regentka narodu Zulusów

BBC

Jej Królewska Mość królowa Mantfombi MaDlamini, trzecia żona zmarłego 12 marca króla Zulusów Goodwilla Zwelithiniego, została wyznaczona przez rodzinę królewską na regentkę – ma pełnić tę funkcję do czasu objęcia tronu przez nowego monarchę. Decyzję ogłoszono po odczytaniu testamentu władcy w obecności ponad dwustu członków dynastii zebranych w pałacu KwaKhethomthandayo. Południowoafrykański polityk i wódz plemienny, xiążę Mangosuthu Buthelezi, poinformował, że nominacja była zgodna z wola zmarłego, natomiast dalsze decyzje zostaną podjęte po trzymiesięcznym okresie żałoby: Utrata Jego Królewskiej Mości króla była ogromnym ciosem i trzeba pozwolić rodzinie na smutek.

Królowa Mantfombi MaDlamini otrzymała status głównej żony króla Goodwilla Zwelithiniego, gdyż jako jedyna z grona jego sześciu żon pochodzi z domu panującego – jej bratem jest JKM król Mswati III, władca Suazi (Eswatini). Według mediów południowoafrykańskich królowa i król Goodwill dochowali się ośmiorga dzieci, w tym pięciu synów. Zdaniem kręgów bliskich rodzinie królewskiej tron prawdopodobnie obejmie czterdziestosiedmioletni xiążę Misuzulu.

opracowanie: Przemysław Olszewski

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.