Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » 8 lipca - XIV rocznica wstąpienia na tron króla Franciszka II

8 lipca - XIV rocznica wstąpienia na tron króla Franciszka II

Niech żyje król! Long live the King!

8 lipca przypada kolejna rocznica śmierci króla Alberta, który zmarł w 1996 roku w swojej głównej rezydencji,  bawarskim pałacu Berg. Urodzony 3 maja 1905 r. w Monachium był dzieckiem Roberta I (IV) – późniejszego władcy Bawarii, Anglii, Szkocji i Irlandii, pierwszego z Domu Wittelsbachów, który na mocy praw sukcesyjnych, jako potomek Stuartów po kądzieli, objął panowanie nad wiernymi poddanymi: jakobitami – i jego pierwszej żony Marii Gabrieli. Gdy umierał w wieku 91 lat, król Albert był najdłużej żyjącym z dotychczasowych władców Wysp Brytyjskich.

Tego samego dnia, 8 lipca 1996 r. na połączone unią personalną trony Bawarii, Anglii, Szkocji i Irlandii wstąpił obecny prawowity monarcha, Jego Królewska Mość Franciszek II. Niech żyje król!

opracowanie: Adrian Nikiel

Na podstawie jakobickiej listy dyskusyjnej.

Więcej informacyj biograficznych znaleźć można na stronie poświęconej Jego Królewskiej Mości: http://www.jacobite.ca/kings/francis2.htm.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.