Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Rodzina królewska przeciwko Ministerstwu Środowiska

Rodzina królewska przeciwko Ministerstwu Środowiska

Wiadomość z Bukaresztu

Cztery miesiące po śmierci króla Rumunii Michała I córki władcy złożyły pozew przeciwko Ministerstwu Środowiska, domagając się zadośćuczynienia w wysokości ponad miliona lei w związku z niemożnością korzystania z królewskiego majątku leśnego – 1255 hektarów lasów położonych w pobliżu Săvârşin, które wchodzą w skład obszaru objętego ochroną i nie mogą być zagospodarowane.

Jest to dalszy ciąg sporu, który wyniknął, gdy w skład majątku monarchy wróciło 140 tysięcy hektarów gruntów leśnych. W 2015 roku król Michał złożył cztery skargi przeciwko Ministerstwu – dwie z nich zostały odrzucone. Ministerstwo uznało, że przyznanie rekompensaty nie będzie możliwe bez zgody Komisji Europejskiej.

W tym kontekście należy dostrzec konsekwentne pomijanie praw obecnego prawowitego króla Rumunii, Jego Królewskiej Mości Karola Fryderyka, xięcia Hohenzollern-Sigmaringen, i traktowanie najstarszej córki zmarłego, Jej Królewskiej Wysokości xiężniczki Małgorzaty, jak – narzuconej niezgodnym z konstytucją aktem króla Michała I – głowy państwa.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.