Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Rodziny królewskie na kwarantannie

Rodziny królewskie na kwarantannie

Royal Central

25 listopada 2020 roku Ich Królewskie Wysokości xiążę Karol Filip i xiężna Zofia, a także ich dzieci, zostały poddane kwarantannie po tym, jak stwierdzono, że odsunięty od tronu królewicz i jego żona chorują na COVID-19. Według oświadczenia szwedzkiej rodziny królewskiej oboje mają łagodne objawy i czują się dobrze. Zarówno xiążę, jak i xiężna pomagali w walce z pandemią: królewicz jako oficer rezerwy szwedzkiej armii, a Jej Królewska Wysokość jako członek personelu pomocniczego szpitala Sophiahemmet w Sztokholmie.

W czwartek również Ich Królewskie Mości król i królowa Szwecji oraz IKW xiężniczka Wiktoria i jej mąż, xiążę Daniel, zostały poddane testom na obecność SARS-CoV-2. Wyniki okazały się negatywne. Szwedzka prasa zastanawia się, czy członkowie domu panującego zarazili się koronawirusem na pogrzebie Waltera Sommerlatha, brata JKM królowej Sylwii, który odbył się w miniony piątek.

*****

COVID-19 został także wykryty u pracownika dworu królewskiego w Oslo. Jak podano w komunikacie prasowym, JKM król Harald V udał się na tygodniową kwarantannę domową, a z powodu bliskiego kontaktu z osobą zakażoną kwarantannie poddała się również JKM królowa Sonia. Para królewska na szczęście nie miała żadnych objawów choroby i 27 listopada wróciła do pełnienia obowiązków. Pałac już wcześniej wdrożył procedury w zakresie kontroli zakażeń: m.in. zachowywanie bezpiecznej odległości, zasłanianie twarzy, dezynfekcję rąk oraz korzystanie z pracy zdalnej. Wszyscy pracownicy dworu, którzy musieli odbyć kwarantannę i uzyskali negatywne wyniki testów, wracają do pracy.

W czasie kwarantanny, 20 listopada, Najjaśniejszy Pan, przebywając w posiadłości Bygdø, poprowadził przez telefon posiedzenie Rady Stanu. Część z monarszych obowiązków przejął zaś następca tronu, JKW xiążę Haakon, który tego samego dnia przyjął na audiencji prezydenta Estonii. Program pracy pary królewskiej został zaktualizowany.

Tej jesieni król Harald przebywał na zwolnieniu lekarskim po udanej operacji zastawki serca, która odbyła się 9 października. Pracę wznowił 1 listopada, a 5 listopada przyjął na audiencji nowych ambasadorów Tajlandii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Grecji.

opracowanie: Przemysław Olszewski

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.