Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Gérard Saclier de la Bâtie – Doktor Legitymizmu (1925-2006). W 5. rocznicę śmierci

Gérard Saclier de la Bâtie – Doktor Legitymizmu (1925-2006). W 5. rocznicę śmierci

J.B.

20 sierpnia 2011 roku minęła 5. rocznica śmierci Gérarda Sacliera de la Bâtie – animatora i teoretyka legitymizmu monarchicznego, heraldyka i genealoga, członka Akademii w Berrichonne, filozofa i teologa politycznego, tradycjonalisty katolickiego, którego dewizą życiową było zawołanie Wandejczyków: „Dla Boga i dla Króla” (Pour Dieu et Pour Roi).

W 1953 roku Gérard Saclier de la Bâtie założył stowarzyszenie pn. Centrum Wzajemnej Pomocy Genealogicznej i Pamiątek Sancerre (Centre d’Entraide Généalogique et de Souvenir Sancerrois), któremu przewodniczył do 1970 roku. Rok później został przewodniczącym stowarzyszenia La Vendée sancerroise [„Sancerre” to nazwa szlachetnego białego wina z winnic Doliny Loary; jedna z 15 miejscowości słynących z tej uprawy to Sancerre w departamencie Cher], badającego historię ruchu kontrrewolucyjnego w Berry pomiędzy 1789 a 1800 rokiem. Owocem tych badań było studium historyczne Vendée sancerroise 1796, opublikowane w 1971 roku z przedmową JKW Ksawerego Burbon-Parma.

Gérard Saclier de la Bâtie

Na prośbę księcia Jakuba Henryka Burbońskiego, diuka Andegawenii i Segowii – prawowitego króla Francji i Nawarry w latach 1941-1975, Jakuba II – w 1957 roku utworzył Powszechne Stowarzyszenie Legitymistów Francuskich (Association générale des légitimistes de France; AGLF) oraz czasopismo La Gazette Royale. AGLF przekształciło się w 1979 roku w Unię Kół Legitymistycznych Francji (Union des cercles légitimistes de France; UCLF), z których większość znajduje się w Wandei i Bretanii, gdzie tworzą Bretońską Federację Legitymistyczną (Fédération Bretonne Légitimiste; FBL). La Gazette Royale od kilku lat ukazuje się (jak kwartalnik) w postaci elektronicznej (http://www.uclf.org/page28.html). G. Saclier de la Bâtie redagował ją do końca życia, jak również stał na czele UCLF.

Po spustoszeniu dokonanym w doktrynie i liturgii Kościoła katolickiego przez Sobór Watykański II, G. Saclier de la Bâtie został jednym z głównych we Francji bojowników o przywrócenie tradycyjnej doktryny katolickiej i Mszy Wszechczasów. Założył pierwsze we Francji Stowarzyszenie św. Piusa V (Association Saint-Pie V), a następnie Komitet Koordynacyjny Stowarzyszeń Katolickich. Był jednym z organizatorów słynnej „zakazanej mszy”, odprawionej 29 VIII 1976 roku w Lille przez abpa Marcela Lefebvre’a.

Dziełem życia Gérarda Sacliera de la Bâtie była wielka współczesna synteza jurydyczna, historyczna, filozoficzna i teologiczna legitymizmu, znana jako Manifest Legitymistyczny (Manifeste Légitimiste) – dzieło zbiorowe, ale bez wątpienia jego głównie autorstwa. Pierwsza, krótsza, wersja Manifestu, której współautorem był wybitny znawca prawa dynastycznego Guy Augé (1938-1994), napisana w latach 80. ubiegłego wieku, została przełożona na język polski i opublikowana w Pro Fide Rege et Lege (1992, nr 1/12/). Druga, znacznie obszerniejsza, została opublikowana przez syna autora – Huguesa Sacliera de la Bâtie w 2006 roku i doczekała się reedycji w 2008 roku.

J.B.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.