Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Siódma rocznica współpracy
Zamek Książ w Wałbrzychu jest najlepiej wyposażoną i udekorowaną cennymi dziełami sztuki i obiektami zabytkowymi dawną rezydencją arystokratyczną na Dolnym Śląsku. Cenne barokowe meble oraz szable kawaleryjskie są kolejnymi zabytkami, które Muzeum Narodowe we Wrocławiu przekazuje Zamkowi w depozyt. Eksponaty wyposażą Salę Jana Henryka na III piętrze. To kolejna odsłona współpracy między instytucjami, zainicjowanej w 2015 r. otwarciem wystawy Metamorfozy Zamku Książ. Dodatkowo salon i korytarz w jego pobliżu zostały udekorowane barokowymi obrazami ze zbiorów Muzeum Porcelany w Wałbrzychu oraz od prywatnych depozytariuszy.
Także i w tym roku – a robimy to konsekwentnie od siedmiu lat – wierni naszej pierwotnej idei udostępniamy w Zamku Książ kolejne zabytki, z których wiele ma prawo uchodzić za pochodzące z historycznej kolekcji rodziny von Hochberg, które do 1942 r. znajdowały się w tej niezwykłej rezydencji – mówi pan dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. – Poczynając od wyjątkowej wystawy Metamorfozy Zamku Książ, którą wspólnie otworzyliśmy 11 lipca 2015 r., kontynuujemy obopólnie korzystną współpracę. Współpracę niezwykłą w skali kraju, której partnerami są państwowa instytucja muzealna i spółka, której założycielem i właścicielem jest gmina Wałbrzych. Nie mamy wątpliwości, że nasza tutaj obecność przyczyni się do otrzymania przez Zamek Książ ekskluzywnego tytułu Pomnika Historii, o który ta rezydencja zabiega.
Tym razem Muzeum Narodowe we Wrocławiu udostępnia zespół cennych śląskich mebli barokowych, które nadadzą niepowtarzalny charakter wnętrzom zamkowym, uczynią je prawdziwszymi i intymniejszymi. Wśród tych mebli znajdują się: kabinet – sekretarzyk z pierwszej połowy XVIII w., bufet z 1681 r. oraz stół i cztery zydle z XVII w. Ostatnie z nich pochodzą najprawdopodobniej z historycznej kolekcji zamku.
Tym sposobem kolejny już raz przestrzeń Zamku Książ wzbogacamy przykładami wybornych mebli, które zapewne także należały niegdyś do wyposażenia tutejszych komnat zamkowych, a zarazem wyjątkowo cennymi przykładami dawnego śląskiego meblarstwa – twierdzi pan Piotr Oszczanowski.
Dopełnieniem tegorocznego depozytu są zabytki militarne. Muzeum przekazuje w depozyt trzy szable kawaleryjskie, w tym jedną oficerską, które pochodzą z XIX w. Wybór tych zabytków nie jest przypadkowy. W zamku była niegdyś sala rycerska – zbrojownia, a jego właściciele zapamiętani zostali także jako wyborni rycerze i żołnierze.
Wszystkie przekazywane muzealia zostały przed wypożyczeniem poddane konserwacji.