Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Polsko-saksoński ślad w Tyrolu

Polsko-saksoński ślad w Tyrolu

Wojciech Gatz

158 lat temu w Tyrolu zginął śmiercią tragiczną, przypadkową, praprawnuk króla Polski Augusta II Mocnego, Fryderyk August II Wettyn — król Saksonii w latach 1836-1854. Miał 57 lat, kiedy to w drodze do alpejskiej doliny Pitztal (w pobliżu Imst w Austrii) znarowiony koń, wystraszony prawdopodobnie awarią powozu, uderzył go kopytem w tył głowy. Król zmarł dzień później w istniejącym do dzisiaj zajeździe (niem. Gasthof Neuner). Rok po tym tragicznym wydarzeniu królowa wdowa Maria Anna Wittelsbach ufundowała w tym miejscu kaplicę w stylu neogotyckim — Königskapelle Karrösten lub Sachsenkapelle.

Miejsce to jest dla Polaków ważne jeszcze z innego powodu. Znajduje się tu również symboliczna tablica nagrobna księcia saskiego Fryderyka Krystiana II, głowy rodu Wettynów i prawowitego króla od 1932 do swojej śmierci w 1968 roku. W 1933 r. uwzględniając związki Sasów z Polską, rozważano jego kandydaturę na króla Polski. Zbliżająca się II wojna światowa przekreśliła te plany. Jego syn Maria Emanuel, de iure król Saksonii, margrabia Miśni zmarł miesiąc temu, 23 lipca. R.I.P.

tablica pamiątkowa

Königskapelle w Karrösten, Tyrol, Austria

Zajazd Neuner obecnie

zdjęcia: Elżbieta Fazel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.