Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Warszawscy archeolodzy śladami Juliusza Verne’a

Warszawscy archeolodzy śladami Juliusza Verne’a

Nauka w Polsce

Trójwymiarowy skan wnętrza Jaskinia Echa (isl. Songhellir), znajdującej się w zachodniej Islandii na zboczu wulkanu Snaefellnes, wykonała ekspedycja Pracowni Skanerów 3D Instytutu Archeologii UW. Miejsce to opisane zostało szerzej w klasycznej powieści Juliusza Verne’a Podróż do wnętrza ziemi.

Wulkan położony jest w Parku Narodowym Snæfellsjökull, usytuowanym na półwyspie Snæfellsness. Park utworzono w 2001 roku, by chronić unikalny krajobraz, rzadkie rośliny, zwierzęta, a przede wszystkim stanowiska archeologiczne zlokalizowane wokół góry.

Przeskanowana przez archeologów Jaskinia Echa jest wyjątkowo ciekawa dla naukowców nie tylko z powodu swoich niecodziennych walorów akustycznych, lecz przede wszystkim ze względu na wyryte na jej ścianach różne inskrypcje, najstarsze wykonane w XV wieku. Wśród nich są znaki pisma runicznego.

Dzięki skanowi 3D możliwa będzie teraz inwentaryzacja i analiza tych inskrypcji, której do tej pory nikt się nie podjął – mówi PAP Marta Bura, kierownik Pracowni Skanerów 3D. – Mamy nadzieję, a wedle zapewnień strony islandzkiej wręcz pewność, że na tym jednym projekcie się nie skończy i ta współpraca będzie kontynuowana.

Polacy nie poprzestali na dokumentowaniu jaskini. Za pomocą skanera laserowego firmy Leica uwiecznili również pozostałości schronień z wioski rybackiej oraz ślady kilu, najprawdopodobniej po statkach wypływających na połów z XV-wiecznej osady w Gufuskalar.

Polacy zostali zaproszeni do tego projektu przez lokalny Instytut Archeologii, gdyż znane są osiągnięcia Pracowni Skanerów 3D w dokumentacji rytów naskalnych na Bornholmie.

Pracownia Skanerów 3D IA UW jest częścią nowo powstałego na Uniwersytecie Warszawskim Laboratorium Cyfrowej Humanistyki. Jest to największa i najbardziej wszechstronna polska jednostka akademicka, zajmująca się dokumentowaniem zabytków najróżniejszych rozmiarów, od artefaktów wielkości poniżej 1 cm poprzez rzeźby aż do zabytków architektury. Zastosowanie skanera laserowego do dokumentowania rytów naskalnych jest pionierskim rozwiązaniem Polaków.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.