Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Ślub w Wielkim Xięstwie

Ślub w Wielkim Xięstwie

Sto lat młodej parze!

Następca tronu Luxemburga JKW wielki xiążę Wilhelm i hrabianka Stefania de Lannoy wzięli w piątek ślub cywilny w stołecznym ratuszu na placu Wilhelma II. Była to pierwsza para z Domu Burbonów, która zawarła tam związek, wcześniejsze uroczystości cywilne odbywały się w pałacu. Urodzona w Belgii panna młoda otrzymała tego dnia tytuł JKW xiężnej Stefanii z Luxemburga. Od soboty nosi natomiast miano JKW następczyni tronu wielkiej xiężnej.

Około godziny 15:30 pogoda była słoneczna. Młoda para, której towarzyszyli członkowie rodzin, przeszła z wielkoxiążęcego pałacu do ratusza piechotą. Do Wilhelma dołączyli rodzice: IKW wielki xiążę Henryk i wielka xiężna Maria, bracia: IKW xiążęta Felix, Sebastian i Ludwik, siostra, JKW xiężniczka Alexandra, oraz szwagierka, JKW xiężna Tessy. Ojciec nowej xiężnej, będący już w podeszłym wieku hrabia Filip de Lannoy, uczestniczył w ceremonii cywilnej na wózku inwalidzkim. Dlatego to najstarszy brat Stefanii, hrabia Jan de Lannoy, poprowadził ją w sobotę do ołtarza podczas ślubu kościelnego.

Po krótkiej uroczystości cywilnej, wymaganej przez luxemburskie prawo, państwo młodzi wyszli do uradowanych tłumów, pośród których znajdowało się mnóstwo młodzieży szkolnej. Nowożeńcy doskonale nawiązywali kontakt z poddanymi: znajdowali czas na pogawędki, pozowanie do zdjęć oraz poznawanie i witanie wielu osób, które czekały na nich po kilka godzin. Nie zabrakło dziecięcych pocałunków, a Jej Królewska Wysokość przyjmowała kwiaty i laurki, które razem z wielkim xięciem Wilhelmem prezentowała przed kamerami i aparatami fotograficznymi.

JKW wielki xiążę Luxemburga Henryk udzielił ostatecznego błogosławieństwa swemu synowi oraz synowej, gdy podczas piątkowej gali ślubnej zwrócił się do nich słowami: jesteście dla siebie stworzeni. W trakcie okazałego przyjęcia w pałacu, wydanego z okazji zaślubin, monarcha wygłosił podniosłe przemówienie, dziękując swym dostojnym gościom. Miał też wiele do powiedzenia narzeczonej i narzeczonemu: Gdy na was patrzymy, nie mamy żadnych wątpliwości, że jesteście dla siebie stworzeni, gotowi, by dzielić wspólnie szczęśliwe chwile, lecz także i przeciwności życia, oraz by służyć zarówno waszej rodzinie, jak i krajowi, nad którym pewnego dnia będziecie panować.

Na kolację, która odbyła się w pałacu w stolicy Wielkiego Xięstwa, przybyło wielu dygnitarzy i arystokratów z całej Europy. Kolejni ważni goście zjawili się natomiast na sobotniej ceremonii religijnej w katedrze pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny.

W sobotę (20 października 2012 r.), tuż po godzinie 11:00, wielki xiażę Henryk przybył do Cathedrale de Notre-Dame. Towarzyszyła mu Lidia de Schaetzen, siostra śp. matki panny młodej, hrabiny Alicji de Lannoy. Pani de Schaetzen wybrała strój zaprojektowany przez Natana, podobnie uczyniło wielu innych gości.

Kilka chwil później zjawił się następca tronu wielki xiążę wraz ze swoją matką, wielką xiężną Marią Teresą. Monarchini ubrana była w kreację Natana oraz kapelusz projektu Fabiany Delvigne. Następca tronu miał na sobie Grande Tenue, ciemnoniebieski mundur z Maison grand-ducale wraz z dekoracjami: wielkim krzyżem Ordre du Lion d’Or de la Maison de Nassau oraz Ordre de la Couronne de chaîne1. Gdy tylko weszli do katedry, zaczęło się wielkie oczekiwanie…

I wtedy stało się to, na co tak wielu czekało: Stefania wysiadła z samochodu, prezentując przepiękną suknię ślubną, zaprojektowaną przez Elie Saab, jedną z ulubionych projektantek teściowej Stefanii. Druhny oraz dzieci towarzyszące pannie młodej ubrane były w tradycyjne kolory Domu Nassau: pomarańczowy i niebieski2.

Następnie Jej Królewska Wysokość odbyła swój tak bardzo wyczekiwany marsz w dół nawy. Stylowa suknia koloru kości słoniowej z rękawami długości 3/4, wykonana z najprzedniejszych koronek i srebrnych nici, welon i tiul wykonany z jedwabiu, a także czteroipółmetrowy tren, z pewnością pasowały przyszłej władczyni.

Suknia to rezultat 3200 godzin pracy hafciarskiej 15 osób oraz 700 godzin pracy 10 szwaczek. Do jej wykonania użyto 50 metrów koronki z Chantilly, 40 metrów koronki z Calais, 30 metrów satyny i organzy, 70 metrów krepy tiulowej i jedwabnej na podszewkę oraz 15 metrów jedwabnego tiulu na welon. Udekorowana została 200 kawałkami przeźroczystego brokatu, 80 tys. kawałkami przeźroczystych kryształów, 50 tys. paciorków oraz 10 tys. metrów srebrnego haftu. Welon spięto tradycyjną tiarą rodziny Lannoy, którą nosiły już siostry i szwagierki Stefanii podczas swoich ślubów. Ceremonię rozpoczęto minutą ciszy ku pamięci hrabiny Alicji de Lannoy. Stefania włożyła — oprócz własnego — również pierścionek zaręczynowy swej matki, by w ten sposób dodatkowo ją uhonorować.

Zanim Stefania powitała Wilhelma przed ołtarzem, podeszła do swego ojca, który powstał z wózka inwalidzkiego, by udzielić córce błogosławieństwa. Następnie przekazał rękę swej najmłodszej córki Jego Królewskiej Wysokości.

Rodzina wielkoxiążęca usadowiona była na lewo od pary. Wielki xiążę Henryk i wielka xiężna Maria Teresa znaleźli się w pierwszym rzędzie. Xiążę Sebastian, xiężna Tessy, xiążę Ludwik, xiążę Felix, xiężniczka Alexandra siedzieli w rzędzie drugim. Za nimi ciotki i wujowie ze strony ojca pana młodego: JKW xiężna Małgorzata i jej mąż, JO xiążę Mikołaj z Liechtensteinu, JCiKW arcyxiężna Maria Astryda i jej mąż, JCiKW arcyxiążę Karol Krystian, JKW xiążę Wilhelm i JKW xiężna Sybilla, a także JKW xiążę Jan oraz jego (cywilna) żona, hrabina Diana. JKW wielki xiążę Jan znajdował się na prawo od grupy razem z JKM królową Fabiolą i JKW Alicją xiężną de Ligne.

Po drugiej stronie usadowiony był hrabia de Lannoy oraz jego rodzina. W pierwszym rzędzie tuż obok hrabiego znajdowali się jego synowie Jan i Krystian oraz córki Natalia i Gaëlle. W rzędzie drugim znajdowali się: druhna Antonia Hamilton, hrabia Emeryk, hrabia Oliwer, Izabella de le Court (siostra Stefanii) oraz Lidia de Schaetzen. W trzecim rzędzie znaleźć można było hrabinę Ludwikę (żonę Krystiana), Jana Hamiltona, hrabinę Alicję (żonę Oliwera) oraz Jana Karola de le Court.

Pierwsze czytanie wygłosił syn chrzestny następcy tronu, JKW xiążę Paweł Ludwik, który jest bratankiem wielkiego xięcia Henryka.

Po kilku przygotowanych na tę uroczystość pieśniach rozpoczęła się najważniejsza część uroczystości: państwo młodzi odczytali sobie przygotowane wcześniej przysięgi małżeńskie. Następnie modlitwy wstawiennicze czytane były przez xięcia Ludwika w języku luxemburskim, hrabiego Emeryka de Lannoy w języku francuskim, JO xiężniczkę Ludwikę zu Stolberg-Stolberg w języku niemieckim, JKM królową Portugalii w języku portugalskim, hrabinę Alicję de Lannoy (z domu van Havre) w języku niderlandzkim oraz xięcia Felixa w języku angielskim.

Cała uroczystość trwała około półtorej godziny. Transmitowano ją na żywo na ekranach ustawionych na placu Wilhelma II. Od godz. 13:05 na cześć nowożeńców zabrzmiało 101 salw armatnich, oddawanych co 10 sekund.

Wieczorem z Dräi Eechelen w dzielnicy Kirchberg odpalono fajerwerki, a poddani bawili się na darmowym koncercie przy muzyce Selah Sue i zespołu Funky P. Zgodnie ze zwyczajem miasto Luxemburg przekazało nowożeńcom podarunek, co do którego Wilhelm i Stefania zdecydowali, iż będzie nim właśnie koncert, którym mogliby w ten wyjątkowy dzień podzielić się z mieszkańcami Wielkiego Xięstwa.

Podkreślić należy, że oboje małżonkowie są potomkami królów Anglii, Szkocji i Irlandii. Jego Królewska Wysokość należy do starszej linii, czyli potomków króla Karola I, którzy zostali odsunięci od tronu przez protestanckich uzurpatorów na mocy antykatolickiej Ustawy o następstwie tronu z 1701 r. Jest także praprasiostrzeńcem królowej Antonii (drugiej żony króla Anglii, Szkocji, Irlandii oraz Bawarii Roberta). Jej Królewska Wysokość jest — po ojcu — potomkinią króla Jakuba I (VI) i wyprzedza w prawowitej sukcesji tronu obecną de facto uzurpatorkę. Z dynastycznego punktu widzenia Jej Królewska Wysokość okazała się idealną małżonką dla dziedzica małej, acz dynamicznej monarchii luxemburskiej.

*****

Lista gości ogłoszona została 11 października. W ciągu kolejnych dni podlegała jednak zmianom i uzupełnieniom, a niektórzy goście wzięli udział tylko w jednym z dni uroczystości. Prócz osób wymienionych już wyżej, zaproszeni zostali m.in.3:

IKM król Belgów Albert II i królowa Paula wraz z JKW następcą tronu xięciem Filipem i jego żoną, JKW xiężną Matyldą, oraz JKW xięciem Wawrzyńcem i jego żoną, JKW Klarą

IKM król Bułgarii Symeon II i królowa Małgorzata wraz z JKW xięciem Cyrylem i jego szwagierką, JKW xiężną Miriam

IKM król Grecji Konstantyn II i królowa Anna Maria wraz z JKW następcą tronu xięciem Pawłem i jego żoną, JKW xiężną Marią Chantal

IKM król Norwegii Harald V i królowa Sonia wraz z JKW xięciem następcą tronu Haakonem i jego żoną, JKW xiężną Mette-Marit, oraz z jego siostrą, JW xiężniczką Marią Luizą

IKM król Portugalii Edward III i królowa Izabela

IKM król Serbii Alexander II i królowa Katarzyna

JKM królowa Danii Małgorzata II z JKW xięciem małżonkiem Henrykiem, JKW następcą tronu xięciem Fryderykiem i jego żoną, JKW xiężną Marią Elżbietą

JKM królowa Hanoweru Karolina

JKM królowa Niderlandów Beatrycze wraz z JKW następcą tronu xięciem Wilhelmem Alexandrem i jego żoną, JKW xiężną Maxymą.

JKM król Prus Jerzy Fryderyk

JKM królowa Szwecji Sylwia wraz z JKW xięciem Karolem Filipem, JKW xiężniczką Wiktorią i jej mężem, JKW xięciem Danielem

JKW wielki xiążę Badenii Maxymilian i JCiKW wielka xiężna Waleria wraz z JKW następcą tronu xięciem Bernardem i jego żoną, JKW xiężną Stefanią

ICiKW xiążę Modeny i Reggio, arcyxiążę Wawrzyniec i arcyxiężna Astryda

IKW xiążę Parmy Karol V i xiężna Anna Maria

JO xiążę Liechtensteinu Jan Adam II i xiężna Maria

IW xiążę Hohenzollern-Sigmaringen, następca tronu Rumunii Karol Fryderyk i xiężna Katarzyna

JKW xiężna Lalla Salma

JCW następca tronu Japonii xiążę Naruhito

IKW następca tronu Anglii, Szkocji, Irlandii i Bawarii xiążę Maxymilian i jego żona, xiężna Elżbieta

IKW następca tronu Sabaudii xiążę Emanuel Filibert i jego żona, xiężna Klotylda

ICiKW xiążę Antoni i jego żona, xiężna Krystyna Orléans-Bragança

IKW xiążę Hassan bin Talal i jego żona, xiężna Sarvath z Jordanii, wraz z synem, JKW xięciem Raszydem i jego żoną, JKW xiężną Zeiną

IKW xiążę Jan Orleański i jego żona, xiężna Filomena

IKW xiężniczka Małgorzata i jej mąż, xiążę Radu z Rumunii

JKW xiężna wdowa Gabriela Croÿ wraz z synem, JO xięciem Rudolfem Croÿ i jego żoną, JO xiężną Alexandrą Croÿ

JKW hrabina Matylda von Waldburg zu Zeil und Trauchburg

JO xiążę Hugon zu Windisch-Graetz i jego żona, JCiKW arcxyxiężna Zofia

JO xiążę Alojzy Konstantyn zu Löwenstein-Wertheim-Rosenberg i jego żona, JKW xiężna Anastazja

JO xiążę Alexander i xiężna Gabriela zu Sayn-Wittgenstein-Sayn

JO xiążę Alexander i xiężna Martyna von Quadt zu Wykradt und Isny

JO xiążę Jodok Krystian i xiężna Sylwianna zu Stolberg-Stolberg

JO xiężna Franciszka de Lobkowicz wraz z synem, JO xięciem Karolem Henrykiem de Lobkowicz

JO xiężna Dainé d’Arenberg

JW Michał, 14. xiążę de Ligne i jego żona, JKW Eleonora wraz z córką, JW xiężniczką Alicją

JE premier Kataru szejk Hamad ibn Dżassim ibn Dżabr as-Sani

Szejk Nahyan bin Mubarak Al Nahyan ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Xiążę Jan Krzysztof Napoleon Bonaparte4

Baron Filip i baronowa Blanka von und zu Bodman

Wawrzyniec de Frankopan

Oprócz osób wymienionych wcześniej Dom Habsburgów reprezentowali m.in.:

JCiKW arcyxiężniczka Maria Krystyna i jej mąż, hrabia Rudolf de Limburg-Stirum

ICiKW arcyxiążę Emeryk i arcyxiężna Katarzyna

JCiKW arcyxiążę Krzysztof wraz z narzeczoną Adelajdą Drapé-Frisch

JCiKW arcyxiążę Alexander

JCiKW arcyxiężniczka Gabriela

ICiKW arcyxiążę Rudolf i arcyxiężna Helena

JCiKW arcyxiężniczka Maria Anna i jej mąż, xiążę Piotr Golicyn

Dom Liechtensteinów reprezentowali także m.in.:

JO xiążę Józef Emanuel

JO xiążę Wacław

JO xiężniczka Maria Astryda

JO xiężniczka Maria Anuncjata

W uroczystościach wzięła udział pani Helena Vestur, pierwsza (morganatyczna) żona JKW xięcia Jana, w towarzystwie ich dzieci. Prócz przedstawicieli domów panujących na ślub zostali zaproszeni członkowie spowinowaconych rodzin: della Faille de Lerverghem, Mestre, Esteve, de Schaetzen.

Wśród gości znaleźli się też przedstawiciele uzurpatorskich gałęzi dynastii hanowerskiej (zwanej Windsor) i Burbonów z Hiszpanij.

opracowanie: Dawid Świonder i Adrian Nikiel


1 Order Złotego Lwa Nassau i Order Korony.

2 JKW xiężniczka Alexandra, Antonia Hamilton, JKW xiążę Gabriel, hrabianka Karolina de Lannoy, hrabianka Ludwika de Lannoy, Izaura de le Court, Lancelot de le Court, Magdalena Hamilton.

3 Zastrzegamy, że zestawienie jest niepełne.

4 Którego wymieniamy nie dlatego, że pochodzi z rodziny, która w XIX wieku uzurpowała władzę nad Francją, tylko ze względu na fakt, iż po kądzieli xiążę wywodzi się z Domu Burbonów Sycylijskich.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.