Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Sondaż o Domu Rumunii

Sondaż o Domu Rumunii

Wiadomość z Bukaresztu

W epoce demokracji sondażowej również stosunek poddanych do panujących weryfikowanych jest poprzez sondaże. Od 1 do 7 maja 2014 roku w Rumunii na zlecenie dziennika „Adevărul” przeprowadzone zostało badanie stosunku Rumunów do rodziny królewskiej. Spośród 1056 ankietowanych przez INSCOP 44,9% wyraziło dobrą lub bardzo dobrą opinię na temat Domu Królewskiego, lecz równocześnie 47,5% opowiedziałoby się przeciwko restauracji monarchii, gdyby ta kwestia została poddana pod głosowanie. Za monarchią w ewentualnym referendum miałoby opowiedzieć się jedynie 30,2% poddanych.

Margines błędu w tym sondażu wynosił 3%.

Stwierdzić zatem można, że pomimo daleko idącej „demokratyzacji” i „nacjonalizacji” Domu Rumunii, manifestowanej otwartym złamaniem reguł prawa salickiego, które obowiązują w Domu Hohenzollern-Sigmaringen, i zerwaniem – przez JKM króla Michała I – więzi rodzinnych z jego niemieckimi krewnymi i prawowitymi następcami w linii sukcesji tronu w Bukareszcie, ta antylegitymistyczna rewolucja nie przyniosła oczekiwanej zapewne zmiany nastrojów społecznych, która umożliwiłaby „demokratyczną intronizację” najstarszej córki króla, JKW xiężniczki Małgorzaty.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.