Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Spór sądowy w Domu Welfów

Spór sądowy w Domu Welfów

Royal Musings

Jego Królewska Mość król Hanoweru Ernest August V i jego syn, Jego Królewska Wysokość xiążę następca tronu Ernest August, mają stawić się 25 listopada 2021 r. w sądzie okręgowym w Hanowerze – donosi Norddeutscher Rundfunk.

Sprawa toczy się od zeszłego roku. Najjaśniejszy Pan domaga się zwrotu posiadłości, w tym zamku Marienburg i pałacu Herrenhausen, które podarował synowi w latach 2004 i 2007. Oskarżył go o bycie rażąco niewdzięcznym, a także o poważne naruszenie praw i interesów prawnych monarchy. Na tym zarzuty się nie kończą, gdyż królewicz został również oskarżony o próbę przejęcia kontroli nad rodzinnym majątkiem i przywłaszczenie należących do dynastii dzieł sztuki, które były wystawiane w Bibliotece Xięcia Augusta w Wolfenbüttel oraz Muzeum Historycznym Hanoweru.

Następca tronu zaprzeczył zarzutom, uznające je za fałszywe, ale odmówił komentarza, chcąc chronić ojca. Podkreślił, że fundacja rodzinna wyraziła zgodę na przekazanie mu majątku. Marienburg i jego wyposażenie zostały następnie przeniesione na rzecz Fundacji Zamku Marienburg.

W czerwcu królewicz porozumiał się z rządem Dolnej Saxonii, Muzeum Narodowym w Hanowerze i Fundacją Zamku Marienburg w celu przeprowadzenia restauracji zabytku i pełnej inwentaryzacji dzieł sztuki oraz innych znajdujących się w nim przedmiotów. Muzeum nabyło już 143 obrazy, które pozostaną na zamkowej wystawie. Remont ma zakończyć się do 2030 roku.

opracowanie: Adrian Nikiel

Na podstawie: A Hanover showdown!

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2022 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.