Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Królewskie spotkanie w São Paulo

Królewskie spotkanie w São Paulo

Eurohistory

11 marca 2020 roku, zanim pandemia COVID-19 zmieniła świat, Ich Królewskie Wysokości xiążę Kazimierz Burbon Sycylijski i jego żona xiężna Maria Krystyna zorganizowali w swoim domu w São Paulo spotkanie dla członków najbliższej rodziny. Kameralny wieczór zgromadził przedstawicieli trzech rodów panujących.

Xiążę Kazimierz jest synem xięcia Gabriela (1897–1975) i xiężnej Cecylii z domu xiężniczki Lubomirskiej (1907–2001). W 1967 r. poślubił xiężniczkę Marię Krystynę, córkę trzeciego xięcia Aosty Amadeusza Sabaudzkiego (1898–1942) i xiężnej Anny z domu xiężniczki Orleańskiej (1906–1986).

Wśród wielu kuzynów gospodarzy, którzy zgromadzili się w rezydencji, na pierwszym miejscu wymienić należy Jego Królewską Mość króla Portugalii Edwarda III w towarzystwie córki, Jej Wysokości infantki Marii Franciszki, diuszesy Coimbry. Najjaśniejszy Pan i jego córka przebywali w Brazylii w związku z ukończeniem przez infantkę Portugalskiego Uniwersytetu Katolickiego – aby to uczcić, odwiedzili las deszczowy Amazonii. W przyjęciu wziął także udział następca tronu Brazylii, Jego Cesarska i Królewska Wysokość xiążę Bertrand, również mieszkający w São Paulo. Kolejni goście to bratanek Dom Bertranda, JKW xiążę Ludwik Filip, i bratanica, JKW xiężniczka Maria da Gloria. Króla Edwarda i jego brazylijskich krewnych łączy pragnienie restauracji chrześcijańskiego i monarchicznego społeczeństwa, która objęłaby całą wspólnotę luzytańską. Trzecia z dynastii, Dom Sabaudzki, była reprezentowana w osobie JKW xiężniczki Marii Izabeli (przybyłej wraz z mężem), jedynego dziecka ostatniego xięcia Genui Eugeniusza (1906–1996) i xiężnej Łucji z domu xiężniczki Burbon Sycylijskiej (1908–2001). Po II wojnie światowej rodzice xiężniczki przeprowadzili się do Brazylii, aby tam rozpocząć nowe życie. W 1971 r. Maria Izabela poślubiła Alberta Frioli hrabiego di Rezzano. Małżonkowie dochowali się czworga dzieci. Ich córka, hrabianka Łucja, a także wnuczka Zofia dołączyły do spotkania. Grono obecnych dopełnił syn gospodarzy, JKW xiążę Ludwik Alfons.

IKW xiążę Kazimierz i xiężna Maria Krystyna zamierzali wiosną przybyć do Włoch, aby świętować dziewięćdziesiąte urodziny siostry xiężnej – Jej Cesarskiej i Królewskiej Wysokości arcyxiężnej wdowy Małgorzaty, matki obecnego xięcia Modeny. Z powodu zagrożenia epidemicznego wyjazd został odwołany.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.