Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Średniowieczne monety odkryli polscy archeolodzy na Bornholmie

Średniowieczne monety odkryli polscy archeolodzy na Bornholmie

Nauka w Polsce

Pierwsze archeologiczne badania prowadzone przez badaczy z Instytutu Archeologii UW na zamku Hammershus w Danii na Bornholmie przyniosły znaleziska w postaci średniowiecznych szwedzkich i duńskich monet.

Zamek jest jednym z największych tego typu obiektów w Skandynawii i trzecim najważniejszym zabytkiem tej kategorii w Danii. Monety okryto w najstarszej części budowli, w tzw. Tinghuset – domu sędziego.

Znaleziska doskonale wpisują się w znaną historię zamku i ją potwierdzają. Monety szwedzkie jednoznacznie poświadczają o zwierzchności szwedzkiego biskupa z Lund, który zlecił wybudowanie zamku w celu łatwiejszego ściągania podatków z podległego mu wówczas Bornholmu – wyjaśnia PAP Janusz Janowski z Pracowni Skanerów 3D Instytutu Archeologii UW, kierownik badań.

Natomiast w ostatnich dniach badań znaleziono monetę króla Danii Fryderyka I z 1524. To zgadza się z okresem, gdy Hammershus należał do korony duńskiej.

Wśród ponad 200 odkrytych zabytków znaleziono również średniowieczną kłódkę, co zdaniem archeologów potwierdza, iż w zamku przechowywano drogocenności. Oprócz tego odnaleziono również średniowieczną kostkę do gry, zdobioną płytkę kościaną oraz fragment importowanego z terenów dzisiejszych Niemiec kafla piecowego z przedstawieniem twarzy. Wszystkie artefakty świadczą niewątpliwie o zamożności i wyrafinowanym guście mieszkańców zamku – uważa Janowski.

Jak wyjaśnia archeolog, najbardziej rozpalającym wyobraźnię odnalezionym zabytkiem jest szwedzka kula armatnia, którą znaleziono w narożniku badanego domu. Można wysunąć przypuszczenie, iż brała ona udział w zniszczeniu zamku. Obrazu zniszczenia dopełnia duża ilość grotów strzał kuszy – dodaje Janowski.

Na prośbę duńskich konserwatorów z Kopenhagi polscy archeolodzy zadokumentowali również za pomocą skanera 3D fragment trudno dostępnych murów zamku.

Wykopaliska polskiej ekipy badaczy właśnie się zakończyły. Trwały od początku lipca i będą kontynuowane w przyszłym roku.

Budowę zamku rozpoczęto 1250 r. Od zarania dziejów wyspa i zamek przechodziły z rąk szwedzkich w duńskie i odwrotnie. W 1743 r. zdecydowano się zamek rozebrać. Część surowców wykorzystano do budowy twierdzy na wyspie Christiansø. Podczas wojny 30-letniej w Hammershus więziony był Corfitz Ulfeldt i Leonora Christina – przyrodnia siostra króla Fryderyka III. To m.in. w wyniku zdrady Ulfeldta i jego służby dla króla Szwecji Karola X Dania przegrała wojnę duńsko-szwedzką (1643-1645) i podpisała niekorzystny dla siebie pokój w Brömsebro. W ten sposób umocniona Szwecja miała otwartą drogę do „potopu szwedzkiego” w 1655 r.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.