Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Fundusze norweskie w sercu Warszawy

Fundusze norweskie w sercu Warszawy

Ambasada Królestwa Norwegii

Stara Pomarańczarnia, niegdyś zwana Wielką Oranżerią, to miejsce o unikalnym charakterze. Przy 18 mln zł wsparcia z funduszy norweskich, ten przepiękny obiekt, znajdujący się w samym sercu jednego z najczęściej odwiedzanych miejsc w Warszawie, już za dwa lata otworzy się dla zwiedzających w nowej odsłonie.

Zaprojektował ją w XVIII wieku królewski architekt włoskiego pochodzenia, Dominik Merlini. Jest miejscem, w którym można oglądać Królewską Kolekcję Rzeźby oraz unikatowy zbiór rzeźb wybitnych polskich rzeźbiarzy obejmujący eksponaty od XVI do XX wieku. Tutaj też znajduje się Teatr Królewski – jeden z niewielu zachowanych, autentycznych XVIII-wiecznych teatrów dworskich w Europie, jedyny taki w Polsce.

Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Fundacją Muzeów Regionu Østfold z Norwegii. To instytucja, pod której pieczą znajduje się zabytkowy, drewniany, użytkowany na co dzień XIX-wieczny Fredrikshalds Teater w Halden, odpowiednik Teatru Stanisławowskiego w Łazienkach Królewskich. Współpraca umożliwi poszerzenie zakresu badań o studium porównawcze dotyczące wpływu użytkowania obiektu na stan zachowania i warunki konserwatorskie w nim panujące – obecnie Teatr Stanisławowski nie jest użytkowany. Celem jest przywrócenie go szerokiej publiczności, a na jego scenie będą mogły odbywać się wyjątkowe koncerty i spektakle.

W efekcie przeprowadzonych prac w budynku Starej Pomarańczarni powstanie Strefa Muz i Myśli Stanisława Augusta. W Foyer oraz Ogrodzie Zimowym zostanie zaprezentowana Królewska Kolekcja Rzeźby na tle niedawno odkrytych malowideł według projektu Jana Chrystiana Kamsetzera, klasycystycznego architekta i dekoratora wnętrz. Będzie to miejsce, gdzie historia styka się z nowoczesnością dzięki obecności multimediów, ekranów dotykowych, które pozwolą w nowoczesny sposób poznawać dzieła sztuki oraz historię Starej Pomarańczarni.

Projekt przewiduje też szeroko zakrojony program edukacyjno-kulturalny. Zwiedzający będą mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z wybranymi rzeźbami, wykonywania szkiców i studium postaci wzorem królewskich artystów z epoki czy korzystania z multimediów dopełniających narracji wystawy.

Ekspozycja Galerii Rzeźby Polskiej mieszcząca się w skrzydle zachodnim Starej Pomarańczarni zostanie w pełni zmodernizowana i uzupełniona o nowy system wystawienniczy. W tej części, przeznaczonej zarówno dla Zwiedzających Łazienki Królewskie indywidualnie, jak i grup szkolnych, powstanie nowa przestrzeń edukacyjna złożona z trzech pomieszczeń: formierni, sali projekcyjnej oraz warsztatowej.

Po przeprowadzonych pracach Stara Pomarańczarnia będzie w pełni dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi i sensorycznymi. Osoby niewidome i słabowidzące podczas wizyty w Starej Pomarańczarni skorzystają z możliwości poznawania wybranych kopii rzeźb poprzez dotyk, uzupełnionego audiodeskrypcjami i tyflografikami. Zwiedzający z dysfunkcją słuchu staną się równoprawnymi uczestnikami warsztatów, spotkań i spektakli teatralnych dzięki zastosowaniu pętli indykacyjnych oraz wideotłumaczeń na język migowy.

Tekst za Muzeum Łazienki Królewskie

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.