Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Hohenzollernowie świętowali 950. rocznicę założenia dynastii

Hohenzollernowie świętowali 950. rocznicę założenia dynastii

Uroczystości w Sigmaringen

Ci, którzy są jednym z pierwszych rodów Rzeszy Niemieckiej, zebrali się 20 maja 2011 roku, by świętować 950. rocznicę najstarszej zachowanej wzmianki na temat dynastii. Miejscem obchodów stał się zamek szwabskich Hohenzollernów w Sigmaringen. Tutaj też w niedzielę, 22 maja, otwarta została wystawa traktująca o królu Fryderyku Wilhelmie IV, dzięki któremu rezydencja już od 150 lat aż do dzisiaj zachwyca swym pięknem. Zgodnie z obietnicą JXW xięcia Karola Fryderyka von Hohenzollern zaprezentowano cenne okazy biżuterii i odzieży ze zbiorów rodzinnych.

Drogi linii szwabskiej i pruskiej Hohenzollernów rozdzieliły się w 1214 roku, gdy bracia Konrad i Fryderyk podzielili dziedzictwo. Fryderyk stworzył linię szwabską, Konrad linię frankońską w Norymberdze. Frankońscy Hohenzollernowie rozciągnęli w ciągu setek lat swoją władzę na Brandenburgię, zostali elektorami i ostatecznie w 1701 roku królami w Prusach. Szwabska część rodu rezyduje obecnie w Sigmaringen nad Dunajem.

Opracowanie: Mateusz Zbróg i Adrian Nikiel

Na podstawie listy dyskusyjnej Monarchie der Zukunft.

Strona Domu Hohenzollernów

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.