Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Hohenzollernowie świętują kilka rocznic

Hohenzollernowie świętują kilka rocznic

Święto w Sigmaringen

Mnich Bertold z opactwa Reichenau w 1061 roku odnotował śmierć rycerzy Burchardusa oraz Wezila de Zolorin. Tym samym jako pierwszy w historii wspomniał o szwabskiej rodzinie szlacheckiej Zollernów, od XVI wieku znanych jako Hohenzollernowie. Pochodząca z Sigmaringen gałąź rodu zorganizowała w tym roku obchody rocznicowe zatytułowane „950 lat Hohenzollernów”. Świętowano także pierwszą wzmiankę o „Zamku Zollernów” oraz dwusetną rocznicę urodzin Karola Antoniego Hohenzollerna (1811-1885), ostatniego xięcia Sigmaringen przed podbojem tego państwa przez Prusy i od 1858 pruskiego premiera. Linia frankijsko-brandenburska, z której wywodzą się królowie Prus, przyłączyła się do obchodów.

Prawdziwą perełką była obszerna wystawa „950 lat Hohenzollernów — Ubrania. Moc. Historia” exponowana na zamku Sigmaringen. Pokaz jest dla mnie najbardziej excytujący, gdyż przedstawia wiele historycznych klejnotów i ubrań, obrazów i materiałów archiwalnych, których nie można zobaczyć nigdzie indziej — powiedział xiążę Karol Fryderyk von Hohenzollern-Sigmaringen. Chcemy pamiętać o długiej historii naszej rodziny, a tym samym pokazać, że pozostajemy odpowiedzialni za setki lat dziedzictwa — dodała głowa szwabskich Hohenzollernów. W skład obchodów weszło około czterdziestu atrakcyj, takich jak wystawa kostiumów, koncerty i akcje dla dzieci. W jubileuszowym piśmie przedstawiono przegląd historii rodu.

18 czerwca odbył się jubileuszowy objazd po obszarze starego xięstwa Hohenzollernów. 19 czerwca muzycy klasyczni zagrali na zamku Sigmaringen. Wystąpili: Ralf Manno, klarnet, oraz Gwidon Schiefen, wiolonczela.

Towarzystwo Historii Hohenzollernów planuje wykłady w Hechingen i Sigmaringen, najbliższy odbędzie się 4 lipca pod tytułem „Hohenzollernowie w czasach Napoleona”: telefon (07471) 940-181.

Rejestracja telefoniczna na zwiedzanie zamku Sigmaringen w dni powszednie: telefon (07571) 729-230.

Na zamku Hohenzollern przedstawiona będzie kolejna wystawa jubileuszowa, poświęcona królowi Fryderykowi Wilhelmowi IV Pruskiemu (1795-1861): telefon (07471) 2428.

*****

Hohenzollernowie — jedna dynastia, dwa domy szlacheckie

Z okazji rocznicy „950 lat Domu Hohenzollernów” wydany został ten dwujęzyczny, wysokiej jakości magazyn o historii rodu. Na osiemdziesięciu stronach w języku niemieckim i angielskim znajdujemy opowieści o linii frankijsko-brandenbursko-pruskiej, jak i xiążęcej, katolickiej.

Jak zaczęła się cała historia Hohenzollernów? Jaki mieli wpływ na bieg historii? Jak to było z Fryderykiem Wielkim? Co linia szwabska uczyniła z Napoleonem? Kiedy i dlaczego Hohenzollernowie „zeszli na psy”? W artykułach wielu autorów opisane są drogi obu familii od 1061 r. Przedstawione zostały także siedziby Hohenzollernów.

Ze słowami pozdrowień od JKM Jerzego Fryderyka, króla Prus oraz od JW Xięcia Karola Fryderyka z Sigmaringen.

Hohenzollern — Eine Dynastie, zwei Adelshäuser – „Hohenzollernowie — jedna dynastia, dwa domy szlacheckie”

Cena: 8 € (zawiera 7% podatku)

Format: magazyn A4, 80 stron, wiele barwnych ilustracji, błyszcząca okładka

Język: niemiecki/angielski

Wydawca: Burg Hohenzollern & Unternehmensgruppe Fürst von Hohenzollern

Autorzy: dr Jan Jerzy xiążę von Hohenzollern, Helga Boban, Ulryk Feldhahn, Raik Flämig, Rajmund Friedrichs, Aneta Hähnel, dr Anna Hoppe, dr Katarzyna Kuehl, Tomasz Liebl, Brygida Meyenberg, Uwe A. Oster, Carmen Ziwes

Wydawnictwo: Labhard Medien GmbH Konstancja, 2011

ISBN: 978-3-939142-66-9

Opracowanie: Mateusz Zbróg i Adrian Nikiel

Na podstawie listy dykusyjnej „Monarchie der Zukunft”.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.