Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Sybilla 2023 — Muzeum Narodowe w Krakowie nominowane w dwóch kategoriach
Muzeum Narodowe w Krakowie zostało nominowane w najbardziej prestiżowym konkursie muzealnym – Sybilla 2023. W tym roku możemy pochwalić się aż dwiema nominacjami. W kategorii edukacja uznanie jury zdobyła gra karciana Dixit MNK, wystawa stała Broń i Barwa w Arsenale została natomiast doceniona w kategorii nowe i zmodernizowane wystawy stałe.
Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 22 maja w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Natomiast już dzisiaj ruszyło głosowanie o nagrodę publiczności 44. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla. Zachęcamy do oddania głosu na nasze projekty.
Nominowane projekty Muzeum:
Projekt Dixit MNK to wspólne przedsięwzięcie Muzeum i Wydawnictwa Rebel. To inspirujący przykład, w jak wielu kontekstach można sięgać do dziedzictwa kulturowego. Wyjątkowa talia, ukazująca dzieła sztuki w nowej konwencji, prowokuje do myślenia i zaprasza do kontaktu z historycznymi dziełami sztuki. Współpraca z twórcami gry objęła szeroką kwerendę w cyfrowym katalogu Muzeum. Celem był wybór prawie trzystu propozycji dzieł sztuki, spełniających wstępne warunki wyboru do talii osiemdziesięciu czterech kart. Proces kreatywny towarzyszący powstaniu talii to przykład możliwości, jakie daje digitalizacja zbiorów muzealnych. Gra ma nieograniczony potencjał i stale odkrywamy kolejne zastosowania kart, a dzięki nim – dzieła sztuki i artystów.
Wystawa Broń i Barwa prezentuje jeden z najważniejszych i największych w Polsce zbiorów dawnych militariów. Składają się na nie zarówno zabytki wojskowości, jak i jedna z najliczniejszych w Polsce kolekcji pamiątek historycznych. Szczególne znaczenie ma umiejscowienie zbioru w budynku dawnego arsenału Krakowa, w bezpośrednim sąsiedztwie zbiorów Czartoryskich. Na wystawie zgromadzono ponad 1000 obiektów datowanych od X do połowy XIX wieku.
Nowa wystawa zrywa z dotychczasowym sposobem prezentacji militariów, praktykowanym w polskim muzealnictwie, ukazującym tego typu zbiory niemal wyłącznie w kontekście historyczno-wojskowym. W zamian pamiątki militarne występują tu jako element szeroko rozumianej kultury i sztuki, ilustrując procesy kreujące tożsamość historyczną i religijną (nie tylko polską), stanowiąc nośniki znaczeń i symboli, ściśle zespolone ze świeckimi, religijnymi, wojskowymi i cywilnymi rytuałami, a co za tym idzie – z ludzką duchowością i psychiką. Dawna broń ukazana na wystawie to także świadek historii, stanowiąc odbicie procesów historycznych, politycznych, społecznych i obyczajowych na ziemiach Polski i krajów z nią sąsiadujących. Wystawa mierzy się z powyższymi zagadnieniami, próbując sprostać niełatwemu zadaniu przedefiniowania w świadomości zbiorowej wyobrażenia o militariach znajdujących się w Muzeum Narodowym w Krakowie, którego statutową rolą jest świadczenie o wartościach narodowych i ogólnoludzkich.