Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Szczecin / Fundamenty kościoła z XIII wieku odkryto na Podzamczu

Szczecin / Fundamenty kościoła z XIII wieku odkryto na Podzamczu

Nauka w Polsce

Relikty kościoła z XIII, a nie XIV wieku – jak początkowo zakładano – odkryto podczas prac archeologicznych na Rynku Nowym. Świątynia pochodzi z czasów nadania Szczecinowi praw miejskich – poinformował w piątek [2 września] szczeciński magistrat.

 W 1243 roku szczeciński książę Barnim I nadał patronat nad kościołem i parafią świętego Mikołaja cysterkom z pobliskiego klasztoru pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Zaraz po fundacji rozpoczęła się realizacja budynku, którego fundamenty dotrwały do naszych czasów – poinformował Miejski Konserwator Zabytków Michał Dębowski.

Jak przekazano, pod ziemią ukrywał się fragment ściany ze służkami, czyli cienkimi kolumienkami, które zdobią filar podtrzymujący dawniej sklepienie. Ustawione są one na bazach wykonanych z cegieł pokrytych glazurą i ozdobionych charakterystycznymi motywami liści zwanych żabkami.

Forma tego detalu architektonicznego wskazuje niezbicie, że został on wykonany najpóźniej około połowy XIII wieku – wyjaśnił Dębowski.

Początkowo zakładano, że pierwotnie kościół został wybudowany z drewna, a następnie rozebrany i dopiero późniejsze o niecałe sto lat działania doprowadziły do powstania okazałej budowli murowanej, służącej mieszczanom aż do pożaru na początku XIX wieku.

Relikty zostaną teraz zinwentaryzowane i zabezpieczone. Po przekształceniu Rynku Nowego w plac mają zostać wyeksponowane. Prace archeologiczne potrwają do połowy października, efekty wraz z opracowaniem poznamy do końca 2022 roku.

Małgorzata Miszczuk

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.