Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Relacja z prelekcji Adama T. Witczaka

Relacja z prelekcji Adama Tomasza Witczaka

OMP Szczecin

8 stycznia 2010 roku Oddział Szczeciński Organizacji Monarchistów Polskich gościł pana Adama Tomasza Witczaka celem wygłoszenia przez niego prelekcji na temat Relacja tradycja — awangarda na scenie muzyki militarno-industrialnej.

Prelekcja zaczęła się około godz. 17.20 i trwała, łącznie z zadawanymi pytaniami, prawie do 19. Oddział Szczeciński OMP może wyrazić pełne zadowolenie ze spotkania, choć zawsze warto liczyć na więcej. Przyszło parę naprawdę zainteresowanych osób, tak więc na poziom dyskusji narzekać nie można.

Prezentacja zagadnienia była oczywiście multimedialna. Podczas mowy prelegenta z głośników wydobywała się odpowiednia muzyka, a rzutnik wyświetlał na ścianie obrazki, głównie okładki płyt omawianych zespołów. Podczas prelekcji poruszono takie tematy, jak historia tego rodzaju muzyki, tworzące tę scenę zespoły, ich inspiracje, używane formy i treści, wzajemne ich relacje etc. Padło słowo o takich projektach, jak Der Blutharsch, IANVA, Parzival, Green Army Fraction, Sturmast czy Von Thronstahl. Zaznaczono przy tym specyfikę konkretnych zespołów i różnice pomiędzy nimi.

Rzecz jasna, dla organizacji uznającej się monarchistyczną, najważniejszy był związek prezentowanego tematu z przewodzącymi nam ideami. Tak więc nie mogło zabraknąć zwrócenia uwagi na takie aspekty sceny militarno-industrialnej, jak odwoływanie się do tradycji, pewnych zapominanych wartości: heroizmu, poświęcenia, szacunku dla własnego dziedzictwa, czy przywoływanie historii, mitów, bohaterskich czynów etc. Te treści mają wydźwięk jednoznacznie antynowoczesny i nieraz łączą się z określonymi ideami (politycznymi, religijnymi), chociaż niektórzy wykonawcy odżegnują się od tego, stwierdzając, że zajmują się tylko sztuką.

Muzyka militarno-industrialna (oraz neofolkowa) w dzisiejszych czasach może być skutecznym orężem przeciwko postępującej relatywizacji, miałkości i ucieczki przed tym, co wielkie. Dlatego właśnie liczy się jej zrozumienie przez siły prawicowe, w celu biegłego posługiwania się nią w walce o własne cele.

Prelekcja była rejestrowana, nagranie z niej powinno się niedługo pojawić.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.