Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Topór spod Grunwaldu już po konserwacji w zbiorach muzeum

Topór spod Grunwaldu już po konserwacji w zbiorach muzeum

Nauka w Polsce

Topór bojowy, datowany przez historyków na XIV/XV wiek, znaleziony na Polach Grunwaldzkich niedaleko jez. Łubień, jest już po konserwacji i znajduje się w zbiorach Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Od 1 maja z chwilą rozpoczęcia sezonu w muzeum będzie eksponowany.

Topór, który został przekazany w ubiegłym roku do Muzeum Bitwy pod Grunwaldem przez poszukiwacza, jest w tej chwili po zabiegach konserwacyjnych wykonanych w Pracowni Konserwacji Zabytków Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego – poinformował PAP dr Piotr Nowakowski z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Dodał, że zabiegi konserwacyjne, którym poddany był topór, polegały przede wszystkim na oczyszczeniu zabytku z tego wszystkiego, co się na nim zebrało przez lata, czyli rdzy, także ziemi, ale oczyszczeniu również różnego rodzaju wżerów. Konserwatorzy stosują przy tym różne metody fizykochemiczne.

Podczas konserwacji wyszły pewne ciekawe rzeczy m.in. to, że topór miał asymetryczną część metalową, którą potem naprawiano. Nie wiadomo, kiedy to uszkodzenie powstało i z jakich powodów, czy była to fuszerka «producenta», czy zniszczenia powstały w trakcie użytkowania – wyjaśnił Nowakowski.

Jak informował PAP wcześniej dr Nowakowski, na podstawie typologii broni prof. Mariana Głoska z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, broń datowana jest na XIV/XV wiek. Pozwala to przypuszczać, że topór mógł być użyty podczas bitwy pod Grunwaldem w 1410 roku.

Aby mieć całkowitą pewność czy był użyty w bitwie, to musielibyśmy znaleźć ten topór wbity w czaszkę rycerza. Po konserwacji też nie da się ze stuprocentową pewnością o tym przesądzić, da się natomiast ustalić chronologię, możemy określić sposób wykonania, wychwycić uszkodzenia — podkreślił dr Nowakowski.

Dodał, że żelazny topór znaleziony pod Grunwaldem jest egzemplarzem charakterystycznym; nie jest to topór ciesielski czy drwalski, ani też katowski czy rzeźniczy, ale topór bojowy.

W czasach, kiedy rozgrywana była bitwa pod Grunwaldem topory były bronią powszechną. Były łatwo dostępne, tanie i skuteczne — znakomicie sprawdzały się w boju. Topór było łatwiej pozyskać u miejscowego kowala niż miecz, dlatego używali go w boju rycerze niezależnie od tego, po której stronie walczyli – podkreślił dr Nowakowski. Toporów używali zarówno Krzyżacy, jak i rycerze wojsk sprzymierzonych.

Tekst pochodzi z serwisu Nauka w Polsce.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.