Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Tunika z lodowca

Tunika z lodowca

Wojciech Pastuszka

Przez ponad 1600 lat leżała w norweskim lodowcu. Teraz stała się bezcennym źródłem informacji o ubraniach mieszkańców Skandynawii z początków naszej ery.

Doskonale zachowana wełniana tunika sprzed kilkunastu wieków wpadła w ręce archeologów dzięki ociepleniu klimatu. Znaleziono ją dwa lata temu na topniejącym lodowcu Lendbreen na wysokości blisko 2000 m n.p.m.

– To niezwykle rzadki przedmiot. Kompletne ubrania z Europy z I tysiąclecia p.n.e. można policzyć na palcach jednej ręki – powiedziała Discovery News Lise Bender Jørgensen z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Techniki w Trondheim.

Tunika nie jest bynajmniej jedynym znaleziskiem, do którego doszło na skutek topnienia lodowców. Norwescy archeolodzy znajdują na nich rocznie setki zabytków, które przez całe stulecia tkwiły w lodzie. Często są to przedmioty wykonane z materiałów organicznych, które nie dotrwałyby do naszych czasów, gdyby nie były uwięzione w lodowcu.

Datowania radiowęglowe zdradziły, że zielono-brązowa tunika powstała około 230-390 r. n.e. Do jej wykonania użyto wełny jagnięcej oraz wełny z dorosłej owcy. Twórca uzyskał jednolity wzór, odpowiednio przeplatając jasno i ciemnobrązowe włóczki, używając popularnego wówczas w północnej Europie splotu diamentowego.

Ubranie jest mocno zużyte i było dwukrotnie naprawiane łatami. Badacze podejrzewają, że początkowo nie miało rękawów. Są one bowiem wykonane z tego samego materiału, co jedna z łat. Druga łata powstała zaś z tego samego materiału, co główna część ubrania.

W ocenie naukowców tunika najlepiej pasowałaby na mężczyznę mającego 172-175 cm wzrostu. Nie ma żadnych guzików ani innych zapięć, wciągało się ją przez głowę, tak jak współczesne swetry.

Tunika z Lendbreen bardzo przypomina ubranie z początków I tysiąclecia p.n.e., które 150 lat temu wydobyto z torfowiska w Thorsbjerg (Schleswig-Holstein w Niemczech). W ocenie norweskich badaczy to wielkie podobieństwo pozwala przypuszczać, że w obu przypadkach starano się uzyskać określony styl, który był wówczas modny w tej części Europy.

Wśród lodowcowych znalezisk jest około 50 fragmentów ubrań, które wciąż czekają na szczegółowe badania. Archeolodzy oczekują, że topniejące lodowce dość szybko zwiększą ten zbiór.

Wyniki badań tuniki ukazały się w „Antiquity”. W innym artykule opublikowanym w tym magazynie norwescy badacze przedstawili długi łuk oraz strzały sprzed około 6000 lat, które również znaleźli dzięki topnieniu lodowców.

Galeria zdjęć w Discovery News

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.