Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Materiały na temat ucieczek z PRL na Bornholm

Materiały na temat ucieczek z PRL na Bornholm

Maria Tuniszewska-Ringby

W Muzeum Bornholmu w Rønne rozpoczęliśmy niedawno interesujący projekt badawczy na temat okresu tzw. zimnej wojny na Bornholmie i ucieczek z PRL na Bornholm. Jest to ważny rozdział powojennej historii bornholmskiej i polskiej oraz wzajemnych stosunków w tym okresie.

Planujemy także wystawę o tych ucieczkach. Tym bardziej że, jak się Państwo z pewnością orientują, takich ucieczek – zarówno drogą morską, jak i powietrzną — było bardzo wiele; niektóre z nich były szalenie spektakularne. Do wystawy wydany zostanie specjalny folder (po polsku i po duńsku). Przymierzamy się również do dwujęzycznej publikacji na temat okresu zimnej wojny na Bornholmie.

Wystawa będzie prezentowana przez dłuższy czas. Jesteśmy obecnie w trakcie zbierania wszelkich materiałów pomocnych do naszego projektu – czyli dokumentów, informacji, wspomnień, eksponatów etc.

Może macie Państwo własne wspomnienia lub przeżycia związane z ucieczkami z PRL na Bornholm w latach 1945-1989? Może posiadacie Państwo jakieś przedmioty związane z takimi ucieczkami? Jeśli tak, czy byłaby możliwość wypożyczenia ich na naszą wystawę? Lub ewentualne kontakty / namiary do osob prywatnych i/lub instytucji mogących nam pomóc i/lub wypożyczyć przedmioty na naszą wystawę? Kontakty / namiary do osób mających w jakikolwiek sposób związek z Bornholmem w okresie zimnej wojny i/lub rodzin uciekinierów, ich znajomych, kolegów z pracy itd.?

Będziemy wdzięczni za każdą formę pomocy w tej sprawie.

Kontakt:

Maria Tuniszewska-Ringby

Muzeum Bornholmu, Sct. Mortensgade 29, 3700 Rønne, Dania

Tel.: (+45) 56 95 07 35

E-mail: mtr@bornholmsmuseer.dk

www.bornholmsmuseum.dk

Wersja polska: www.bornholmsmuseum.dk/Polsk

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.