Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Zapomniany norweski uczeń Chopina

Zapomniany norweski uczeń Chopina

Ambasada Królestwa Norwegii

Tellefsen był jednym z ulubionych uczniów Chopina. Z czasem sam zdobył międzynarodową sławę, jednak po śmierci został kompletnie zapomniany, także w Norwegii. W ramach projektu finansowanego z Funduszy EOG, Instytut Fryderyka Chopina wraz z Muzeum Muzyki Ringve poszukuje takich wczesnych więzi kulturowych pomiędzy Polską a Norwegią i próbuje ożywić owoce tamtej współpracy.

Każdy wie, kim był Fryderyk Chopin, polski wirtuoz fortepianu i jeden z najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki, jednak niewielu wie, że Chopin był jednym z najbardziej cenionych nauczycieli fortepianu swoich czasów. Udzielał lekcji członkom polskiej, francuskiej i brytyjskiej arystokracji, ale jednym z jego ulubionych, najbliższych uczniów był Norweg: Tomasz Tellefsen.

Tomasz Tellefsen był wybitnym pianistą, kompozytorem i pedagogiem oraz jednym z najznamienitszych przedstawicieli więzi kulturowych między Polską a Norwegią. Dzięki projektowi w ramach Funduszy EOG będziemy mieli okazję poznać bliżej postać i dzieła tego norweskiego artysty, który cieszył się międzynarodową sławą za życia, natomiast po śmierci został wkrótce zapomniany.

Norwegia i Polska zawdzięczają podwaliny swej wzajemnej rozpoznawalności narodowej nie tylko Chopinowi i Tellefsenowi, ale także Edwardowi Griegowi, Andrzejowi Panufnikowi, a przede wszystkim Witoldowi Lutosławskiemu, który w Norwegii stworzył dzieła o przełomowym znaczeniu, pozostając w przyjaźni z wybitnym norweskim kompozytorem Arnem Nordheimem.

Warto również wspomnieć, że twórczość Chopina odbiła się szerokim echem w pisarstwie Stanisława Przybyszewskiego, którego twórczość z kolei wpływała na malarstwo Wojciecha Weissa, zafascynowanego dziełami norweskiego mistrza malarstwa — Edwarda Muncha.

Powyższe wątki wejdą w skład licznych konferencji, wystaw, warsztatów i koncertów. Wśród wystaw dostępne będą: „Od romantycznego poszukiwania tożsamości narodowej i kulturowej do modernistycznych przewartościowań. Chopin – Tellefsen – Grieg / Przybyszewski – Weiss – Munch”, która zostanie przedstawiona w Muzeum Chopina w Warszawie, oraz „Pomiędzy tożsamością narodową a wspólnotą kultur: Fryderyk Chopin i Tomasz Tellefsen” w Ringve Museum w Trondheim.

Projekt przewidziany jest na okres aż trzech lat – rozpoczął się w 2013 roku i potrwa do końca 2015, z kulminacją przypadającą na 2014.

Ramowy plan projektu

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.