Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Ugoda Domu Wettynów z rządem

Ugoda Domu Wettynów z rządem

Royal Musings

W lipcu 2014 roku blog Royal Musings poinformował o ugodzie zawartej między rządem Saxonii a saską rodziną królewską. Po osiemnastu latach negocjacyj Dom Wettynów otrzyma 4 miliony 800 tysięcy euro, a także 1312 sztuk ruchomości, w których skład wchodzą xiążki, mapy, zapisy nutowe, listy, broń oraz 11 sztuk mebli. Rekompensata finansowa została przyznana za mienie wywłaszczone przez komunistycznych uzurpatorów z Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

Podział pieniędzy wśród członków dynastii nie wywołuje sporów. Jedną trzydziestą uzgodnionej kwoty ma otrzymać Jego Królewska Wysokość xiążę Alexander, jeden z dwóch pretendentów do tronu saskiego, jego kuzynowi i rywalowi, xięciu Rüdigerowi, przysługuje natomiast – jak stwierdził sam xiążę Alexander (uznawany za głowę Domu przez władze w Dreźnie) – lwia część, tj. około jednej trzeciej całej kwoty.

W wywiadzie dla „Sächsische Zeitung” xiążę Alexander potwierdził: Z wielką przyjemnością powitaliśmy zakończenie tej nieszczęśliwej sprawy, która toczyła się od niemal dwudziestu lat.

Pretendent wypowiedział się także na temat odzyskanych ruchomości: To ważne, że dzieła sztuki pozostaną w muzeach. Oferujemy Wolnemu Państwu Saxonii okazję do ich nabycia.

opracowanie: Dawid Świonder

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.