Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Uroczystość przy grobie królowej

Uroczystość przy grobie królowej

Royal Musings

W sześćdziesiątą rocznicę śmierci królowej Marii, babci obecnego panującego, Ich Królewskie Mości król i królowa Serbii złożyły kwiaty i zapaliły świece przy jej grobie w mauzoleum znajdującym się w cerkwi pod wezwaniem świętego Jerzego w Oplenac.

Królowa Maria urodziła się jako xiężniczka rumuńska 9 stycznia 1900 roku, była żoną króla Alexandra I. Pokochana przez poddanych, do których po przyjeździe płynnie przemówiła w języku serbskim, była znana z działalności charytatywnej, a zwana – Królową Matką ludu. W latach trzydziestych przyczyniła się do powstania belgradzkiego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego Tiršova. Swoją działalność kontynuowała za pośrednictwem Czerwonego Krzyża w latach II wojny światowej, organizując pomoc humanitarną.

Zmarła w Londynie 22 czerwca 1961 r. i została pochowana na terenie Royal Burial Ground, Frogmore. Uczestnikiem pogrzebu był obecny władca Serbii, król Alexander II. Jej doczesne szczątki 29 kwietnia 2013 powróciły do Serbii, a kolejny pogrzeb zorganizowano w Oplenac 26 maja tego samego roku.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.