Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Urodziny królowej Anny Marii

Urodziny królowej Anny Marii

Niech żyje królowa!

Blog Eurohistory przypomniał o rocznicy ważnej dla Grecji: Jej Królewska Mość królowa Greków Anna Maria urodziła się 30 sierpnia 1946 roku w kopenhaskim pałacu Amalienborg jako trzecia córka ówczesnego następcy tronu xięcia Fryderyka i jego pochodzącej ze Szwecji żony xiężnej Ingrydy. Xiążę już 20 kwietnia 1947 r., po śmierci Christiana X, wstąpił na tron duński jako król Fryderyk IX.

Trzynastoletnia xiężniczka spotkała swojego krewnego i przyszłego męża, xięcia Konstantyna, w 1959 r., kiedy grecka para monarsza, król Paweł i królowa Fryderyka, przybyła do Kopenhagi z wizytą państwową. Dwa lata później xiążę powrócił do Danii, aby prosić rodziców xiężniczki o jej rękę. Ze względu na wiek xiężniczki zaręczyny zostały ogłoszone dopiero w lipcu 1964 r., już po śmierci króla Pawła.

18 września 1964 r. Jego Królewska Mość król Konstantyn II poślubił w Atenach xiężniczkę Annę Marię, która wyrzekła się herezji luterańskiej, przyjęła natomiast schizmę wschodnią. Blog Eurohistory odnotowuje, że jej suknia ślubna była dziełem duńskiego projektanta Jerzego Bendera.

Małżonkowie mają pięcioro dzieci: Ich Królewskie Wysokości xiężniczkę Alexię (ur. 1965), xięcia następcę tronu Pawła (ur. 1967), xięcia Mikołaja (ur. 1969), xiężniczkę Teodorę (ur. 1983) i xięcia Filipa (ur. 1986). Do tej pory doczekali się także dziewięciorga wnucząt. Na wiele dekad musieli opuścić ojczyznę, do której mogli powrócić na stałe dopiero w 2013 r.

opracowanie: Adrian Nikiel

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2023 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.