Jesteś tutaj: Ogłoszenia i aktualności » Aktualności » Urodziny szkockiej Habsburżanki

Urodziny szkockiej Habsburżanki

Dziedzictwo jakobitów

3 marca 2013 roku Jej Cesarska i Królewska Wysokość Tatiana Maria Teresa Letycja Julia, arcyxiężniczka Austrii, xiężniczka Toskanii, xiężniczka Węgier, Czech i Chorwacji, obchodzi dziesiąte urodziny. Arcyxiężniczka, urodzona w szkockim mieście Livingston (West Lothian), gdzie rezydują jej rodzice, jest jedyną córką i drugim z trojga dzieci JCiKW arcyxięcia Zygmunta, obecnego wielkiego xięcia Toskanii, praprawnuka królowej Anglii, Szkocji i Irlandii Marii IV (III), i wielkiej xiężnej Elizy Julii, pochodzącej ze szkockiej rodziny Edmonstone’ów z Duntreath, której drzewo genealogiczne sięga średniowiecza.

Edmonstone’owie są potomkami pierwszych królów Szkotów z dynastii Stuartów, Roberta II i Roberta III, a także Roberta I Bruce’a i szkockiego bohatera narodowego Wilhelma Wallace’a. Rodzina ta jest spokrewniona także z innymi królami Szkocji.

Arcyxiężniczka, wraz ze swoimi braćmi: JCiKW arcyxięciem Leopoldem, następcą tronu Toskanii, i JCiKW arcyxięciem Maxymilianem, należy do pierwszego – od 1600 roku – pokolenia potomków linii senioralnej, które przyszło na świat w Szkocji. Ostatnim przedstawicielem dynastii, który urodził się w Szkocji, był król Karol I (ur. 19 listopada 1600 r. w Dunfermline). Od najmłodszej córki tego monarchy, xiężnej Henrietty Anny, wywodzą się wszyscy prawowici władcy Anglii, Szkocji i Irlandii po wygaśnięciu męskiej linii Domu Stuartów. W żyłach Jej Cesarskiej i Królewskiej Wysokości ze strony obojga rodziców płynie zatem królewska krew Stuartów. Redakcja Portalu Legitymistycznego przyłącza się do najlepszych życzeń urodzinowych, jakie Córce Szkocji złożył pan Stelios Rigopoulos.

opracowanie: Adrian Nikiel

Na podstawie korespondencji p. Steliosa Rigopoulosa na jakobickiej liście dyskusyjnej.

PMK Design
© Organizacja Monarchistów Polskich 1989–2024 · Zdjęcie polskich insygniów koronacyjnych pochodzi z serwisu replikiregaliowpl.com.